• 2017-09-25

9. Polish Cinema for Beginners. Do zobaczenia w kinie!

Z początkiem października startuje kolejny sezon Polish Cinema for Beginners – cyklu projekcji filmowych i dyskusji, który już od 5 lat przybliża najciekawsze dzieła polskiego kina mieszkańcom Wrocławia. Podczas 9. edycji okaże się jak polscy filmowcy widzą zagranicę.

„Danton”, reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Danton”, reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Językiem wiodącym wszystkim wydarzeń będzie angielski, tak, aby wszyscy Wrocławianie – bez względu na to skąd pochodzą – mogli zaznajomić się z polską kulturą, obyczajowością, historią. Po raz kolejny, w podróży śladami polskiego filmu, widzom towarzyszyć będą twórcy. Wiosną 2017 roku Polish Cinema for Beginners prezentowało międzynarodowej widowni filmowe portrety polskich miast – od Łodzi, przez Wrocław, po Poznań. Tym razem – pod hasłem Poland Abroad – zaprezentuje 5 filmów, które ułożą się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyjrzymy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat.

Przegląd otworzy zrekonstruowany cyfrowo, zrealizowany we Francji, Danton Andrzeja Wajdy z tytułową rolą Gerarda Depardieu. Na zakończenie zaś historia brytyjskiego premiera w reżyserii Romana Polańskiego, czyli Autor widmo z udziałem Pierce’a Brosnana i Ewana McGregora. W międzyczasie zaś będzie można przyjrzeć się temu jak świat opowiadają filmowcy młodszego pokolenia; losy polskiej rodziny w Szwecji przybliży Obce niebo Dariusza Gajewskiego, a portret stolicy Portugalii odmalowany został w Imagine Andrzeja Jakimowskiego. W programie także podróż do USA, gdzie Lech Majewski zrealizował swój poetycki film Ewangelia wg Harry’ego z pierwszą ważną rolą Viggo Mortensena.

9. Polish Cinema for Beginners
Od 5 października do 7 grudnia 2017 roku
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR