• 2017-09-25

9. Polish Cinema for Beginners. Do zobaczenia w kinie!

Z początkiem października startuje kolejny sezon Polish Cinema for Beginners – cyklu projekcji filmowych i dyskusji, który już od 5 lat przybliża najciekawsze dzieła polskiego kina mieszkańcom Wrocławia. Podczas 9. edycji okaże się jak polscy filmowcy widzą zagranicę.

„Danton”, reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Danton”, reż. Andrzej Wajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Językiem wiodącym wszystkim wydarzeń będzie angielski, tak, aby wszyscy Wrocławianie – bez względu na to skąd pochodzą – mogli zaznajomić się z polską kulturą, obyczajowością, historią. Po raz kolejny, w podróży śladami polskiego filmu, widzom towarzyszyć będą twórcy. Wiosną 2017 roku Polish Cinema for Beginners prezentowało międzynarodowej widowni filmowe portrety polskich miast – od Łodzi, przez Wrocław, po Poznań. Tym razem – pod hasłem Poland Abroad – zaprezentuje 5 filmów, które ułożą się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyjrzymy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat.

Przegląd otworzy zrekonstruowany cyfrowo, zrealizowany we Francji, Danton Andrzeja Wajdy z tytułową rolą Gerarda Depardieu. Na zakończenie zaś historia brytyjskiego premiera w reżyserii Romana Polańskiego, czyli Autor widmo z udziałem Pierce’a Brosnana i Ewana McGregora. W międzyczasie zaś będzie można przyjrzeć się temu jak świat opowiadają filmowcy młodszego pokolenia; losy polskiej rodziny w Szwecji przybliży Obce niebo Dariusza Gajewskiego, a portret stolicy Portugalii odmalowany został w Imagine Andrzeja Jakimowskiego. W programie także podróż do USA, gdzie Lech Majewski zrealizował swój poetycki film Ewangelia wg Harry’ego z pierwszą ważną rolą Viggo Mortensena.

9. Polish Cinema for Beginners
Od 5 października do 7 grudnia 2017 roku
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz