• 2017-09-23

Hawaii Oslo w interpretacji Hani Rani

Hawaii Oslo to drugi utwór i teledysk prezentujący solowy projekt pianistki i kompozytorki Hani Rani; tytułem nawiązuje on do kultowego skandynawskiego filmu z 2004 roku.

Hania Rani (źródło: dzięki uprzejmości artystki)

Hania Rani (źródło: dzięki uprzejmości artystki)

Kompozycja została nagrana na domowym pianinie artystki w jej mieszkaniu, dzięki czemu udało się uzyskać wyjątkowe brzmienie instrumentu oraz intymną atmosferę sesji nagraniowej. Dzieło jest chęcią zestawienia przeciwstawnych emocji i uczuć na przykładzie rzeczy ciepłych i zimnych, które zobrazowane zostały przez kolejne frazy.

Realizacji teledysku podjął się polski fotograf Marcin Leszczyński, mieszkający na co dzień w Londynie. Zdjęcia do utworu powstały w Bieszczadach – miejscu dla artystki szczególnym i będącym od dawna dla niej wielką inspiracją. W wideo można rozpoznać miejsca takie jak: Połonina Ceryńska, Dolina Bystrego czy kamieniołom w Rabe.

Hania Raniszewska to pianistka, kompozytorka, aranżerka, mieszkająca między Warszawą a Berlinem. Jako pianistka jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej najaktualniejszych osiągnięć należy wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Transatlantyk w Łodzi oraz zwycięstwo w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album biała flaga. Na koniec roku 2017 artystka planuje wydanie pierwszej, w pełni autorskiej płyty.

Muzykę Hani można określić gatunkiem modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych poprzez łączenie akustycznych instrumentów z nowoczesnymi – często bazującymi na muzyce elektronicznej – brzmieniami.

Artystka podczas tworzenia najnowszego materiału fortepian zamieniła na domowe pianino. Na własny sposób stara się zinterpretować jego możliwości dźwiękowe i harmoniczne, dodając do niego inne brzmienia np. kwintet smyczkowy, elektronikę, głos a nawet niewielkiego chór. Projekt Hani Rani to poszukiwanie w muzyce i sztuce przestrzeni i wolności, ucieczka od barier, schematów czy podziału na gatunki. To odpowiedź na pośpiech i codzienność, ukłon dla piękna, prostoty i emocji.

Hania Rani, Hawaii Oslo
Wideo: Marcin Leszczyński
18 września 2017 roku

Dodaj komentarz