Nowości w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do Galerii Sztuki XIX Wieku gdzie prezentowane są najwybitniejsze prace polskich artystów w kontekście dzieł sztuki europejskiej. Taka formuła ekspozycji pozwala uchwycić wzajemne relacje, podobieństwa i różnice, pomiędzy pracami powstałymi w analogicznym czasie w rozmaitych krajach Europy lub w wielonarodowościowych kręgach artystycznych.

Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria stanowi jednocześnie wspaniałą reprezentację malarstwa polskiego – można oglądać w niej obrazy takie, jak Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego, słynną Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, Dziwny ogród Józefa Mehoffera czy Babie lato Józefa Chełmońskiego. Na uwagę zasługuje także bogaty wybór prac Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich artystek, czy Witolda Wojtkiewicza, prekursora ekspresjonizmu w malarstwie polskim.

Od 23 września w Galerii Sztuki XIX Wieku można podziwiać znane, choć ostatnio nieprezentowane, dzieła Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Edwarda Okunia czy nowy na ekspozycji obraz Jana Matejki Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego.

Ponadto warto wspomnieć, że Zbiory Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciły się o prace Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka, artystów związanych z warszawską grupą artystyczną Gruppa – jedną z najciekawszych formacji twórczych w polskiej sztuce lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Prace artystów Gruppy to figuratywne obrazy utrzymane w krzykliwej kolorystyce i celowo antyestetyczne. Prace zakupiono ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje 2016 – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej. Od 21 września do 31 grudnia można je oglądać w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.

Dzień Otwarty w Galerii Sztuki XIX wieku
23 września 2017 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Nowa Sztuka w MNW: Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk
Od 21 września do 31 grudnia 2017 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz