Herbert Rosendorfer: o Budowniczym ruin słów jeszcze kilka

27 września w MiTo art café books w Warszawie będzie miała miejsce promocja książki Budowniczy ruin Herberta Rosendorfera. Gośćmi spotkania będą prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) i Ryszard Turczyn (tłumacz literatury niemieckiej i niderlandzkiej).

Herbert Rosendorfer „Budowniczy ruin” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Herbert Rosendorfer „Budowniczy ruin” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wieczór poprowadzi Justyna Sobolewska („Polityka”). Tytuł wydany po raz pierwszy w Polsce w roku 1972, mimo braku wznowień, zyskał status książki kultowej i ma grono zagorzałych wielbicieli. Marcin Świetlicki powiedział o nim:

Przez lata pierwsze wydanie Budowniczego ruin było książką dla wtajemniczonych. Pamiętam błysk w oku członków tej nielicznej sekty, kiedy dowiadywali się, że ja również znam tę powieść. Jest śmieszna, straszna, inteligentna i ironiczna. Szanowny Czytelniku, zapoznaj się z tym dziełem i polecaj je tylko wybranym; tylko ludziom, w których inteligencję i poczucie humoru wierzysz. Tak będzie lepiej. Zapewniam.

Budowniczy ruin to debiut Herberta Rosendorfera z roku 1969, wzorowany w warstwie konstrukcyjnej na Rękopisie znalezionym w Saragossie, szkatułkowej powieści Jana Potockiego. Autor łączy ironię i grozę, humor i refleksję, romantyczną balladowość i makabrę, motywy apokalipsy i arlekinady, żart i „najbardziej poważne serio”. Na powieść składa się kilkanaście splatających się ze sobą, wypływających z siebie nawzajem i rozplatających się znów z sadystycznym wręcz wyrafinowaniem opowieści. Obecne tu są pełne wdzięku historyjki miłosne, opisy morskich bitew czy nawet – wyprawy do smoczej jamy. W centrum zaś historia człowieka, który buduje schron w kształcie cygara, by 3 miliony ludzi znalazły ratunek przed światową katastrofą.

Herbert Rosendorfer, który jest zaliczany do pisarzy kręgu realizmu magicznego, posiadł dar wydobywania aury niesamowitości także z rzeczy i spraw najzwyklejszych. Pod jego piórem najbanalniejsze wydarzenia odkrywają swoje drugie dno i zaczynają sprawiać wrażenie pochodzących jakby nie z tego świata. Lektura jego książek to gratka dla wszystkich miłośników barokowego stylu pisania, zawiłości muzyki oraz tropienia rozlicznych, często nieoczywistych odniesień literackich. Rosendorfer bez przerwy wyprowadza czytelnika na manowce niespodziewanie rozpoczynając kolejną nieprawdopodobną opowieść, by w pewnym momencie powrócić do któregoś z wcześniejszych wątków. Rozmach i stopień komplikacji fabuły budzą nie tylko podziw, ale i pragnienie ponownej lektury, by odkrywać kolejne, niedostrzeżone wcześniej warstwy i odniesienia.

Promocja książki Herberta Rosendorfera Budowniczy Ruin
W przekładzie: Edwina Herberta
Z posłowiem: Adama Lipszyca
Wydanej przez: Państwowy Instytut Wydawniczy
27 września 2017 roku
MiTo art café books w Warszawie

Dodaj komentarz