• 2017-09-22

Nizio Design International obchodzi piętnastolecie

Makiety i wizualizacje projektów architektonicznych, zdjęcia gotowych realizacji oraz poświęcone ich powstawaniu projekcje filmowe – wszystko to można oglądać od 22 września na wystawie z okazji jubileuszu działalności studia Mirosława Nizio w Galerii Nizio na warszawskiej Pradze Północ.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nizio Design International to jedna z największych i najbardziej utytułowanych autorskich pracowni architektonicznych w Polsce, działająca od 2002 roku. Studio przez piętnaście lat działalności stworzyło wiele obiektów muzealnych i komercyjnych, zaprojektowało i zrealizowało stałe oraz czasowe ekspozycje narracyjne. Jest autorem koncepcji rewitalizacji obszarów miejskich i ważnych dla polskiej kultury obiektów użyteczności publicznej.

To ważny dla mnie jubileusz i jako projektanta, który ma swój wkład w kształtowanie polskiej przestrzeni publicznej, i jako człowieka, który uważnie się jej przygląda. Chciałbym, żeby wystawa, którą organizujemy, nie była odbierana jako laurka wystawiona samemu sobie, ale by pozwalała przez pryzmat naszych projektów spojrzeć na to, co w rodzimej architekturze wydarzyło się przez ostatnich 15 lat i dyskutować o tym z publicznością oraz profesjonalistami – mówi Mirosław Nizio.

Na ekspozycję składają się najważniejsze zdaniem architekta projekty – zrealizowane i nie – przynoszące pracowni uznanie w kraju i za granicą, stanowiące podsumowanie półtorej dekady intensywnej działalności projektowej Nizio Design International.

Zwiedzający będą więc mogli zobaczyć projekty Parku Rekreacyjnego Zoom Natury w Janowie Lubelskim, Muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie czy Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Nie zabraknie również obiektów ze stolicy.

 Muzeum [Powstania Warszawskiego – przyp. red.], od którego zaczęła się moja zawodowa przygoda z projektowaniem ekspozycji narracyjnych. (…) Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zrobić nowoczesną i angażującą odbiorców wystawę o wydarzeniu tak bolesnym, jak Powstanie Warszawskie. Powstała interaktywna wystawa, która jest wyważona pod względem formalnym, wierna historii i przystępna dla zwiedzających – wspomina architekt.

Ekspozycja ukaże „największe wyzwanie w karierze” Mirosława Nizio, jakim było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uhonorowane w 2016 roku prestiżową nagrodą European Museum of the Year. Pojawi się „Muzeum-symbol zamknięte w unikatowej bryle” – Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy równie symboliczne Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ponadto za sprawą projektu Muzeum Współczesnego Wrocław, który został nagrodzony w międzynarodowym konkursie w 2009 roku, wystawa pozwoli spojrzeć w możliwą, ale niepewną przyszłość, a koncepcje Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie i Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej, którego otwarcie ma nastąpić w 2020 – w tę bardziej określoną.

Wystawa projektów Nizio Design International podsumowująca 15-lecie działalności pracowni
Termin: od 22 września 2017 roku do 23 lutego 2018 roku
Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3, Warszawa

Dodaj komentarz