• 2017-09-21

Fotografia o malarskim zabarwieniu

Przedstawiane przez Tymoteusza Leklera miasta tracą swoje właściwości, stając się autonomicznymi formami o malarskim zabarwieniu. Różne miejsca zostają przez fotografa unifikowane. To sprawia, że jeśli nawet możliwe byłoby zidentyfikowanie sfotografowanych przestrzeni, z pewnością nie to jest istotą odbioru tych dzieł.

Fot. Tymoteusz Lekler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tymoteusz Lekler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymoteusz Lekler nakłania widzów do zatrzymania się i zaprzestania obojętnego estetycznie spoglądania wokół. Łódzki artysta przekonuje swoimi pracami, że to, co widzimy, zależy od tego, w jaki sposób patrzymy. W kadrach nie znajdujemy przedmiotów w pierwszym odruchu uznawanych za piękne. Wręcz przeciwnie, wydaje się, iż twórca staje, żeby zrobić zdjęcie w miejscach, gdzie zazwyczaj przyspieszamy kroku, uznając je za mało interesujące.

Brzydkie, zniszczone, nieużywane – zyskuje w tych pracach nowe życie. Na fotografiach widzimy też próbę ucieczki od historii poszczególnych fragmentów miast, a jednocześnie niemożliwość pełnego z nią zerwania. Interpretacja poszczególnych zdjęć przebiega tym samym dwuetapowo. Na początku wydaje nam się, że obcujemy z autonomicznymi formami, dla których nie jest ważne miejsce pochodzenia, dopiero później jesteśmy w stanie połączyć poszczególne kadry z fragmentami historii ukazanych przestrzeni.

Twórca mówi „nieważne, gdzie jestem”, ponieważ nie miejsca są ważne, a to, co jest się w stanie zobaczyć. Zacytowane zdanie warto odczytać jednak jeszcze inaczej: „nieważne, gdzie jestem”, bo wszędzie można spotkać to samo. Te fragmentaryczne krajobrazy stają się głosem w sprawie doświadczenia podróży. Są opowieścią o kondycji współczesnego człowieka wciągniętego w machinę globalnego świata, gdzie króluje turystyczny kolonializm: ktoś przed nami już tu przyjechał, stworzył miejsca, które już znamy ze swojej codzienności, możemy czuć się bezpieczni.

Fot. Tymoteusz Lekler, Szczecin, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tymoteusz Lekler, Szczecin, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymoteusz Lekler jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w pracowniach prof. Antoniego Starczewskiego i prof. Lecha Kunki. Ma na swoim koncie trzydzieści cztery indywidualne wystawy fotografii, kilkadziesiąt zbiorowych, osiem – tkanin i obiektów, ponadto uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych na świecie.

Jest autorem realizacji fotografii do kilkudziesięciu albumów, książek, kilkuset plakatów, katalogów mody, płyt muzycznych i kalendarzy autorskich. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce, Europie i Japonii.

Tymoteusz Lekler. Nieważne, gdzie jestem
Kurator: Beata Małgorzata Wolska
Współpraca kuratorska: Dariusz Kacprzak
Od 23 września do 29 października 2017 roku
Wernisaż: 22 września 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz