Noce i dnie raz jeszcze

Noce i dnie to kolejna po albumie Potop publikacja z dziedziny sztuki filmowej Wydawnictwa BOSZ, której celem jest wzbogacenie i popularyzacja wiedzy o ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej.

„Noce i dnie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Noce i dnie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Opowieść o filmie Jerzego Antczaka zabiera czytelnika za kulisy powstawania jednego z najgłośniejszych filmów rodzimej kinematografii, który mimo upływu ponad czterdziestu lat od premiery, wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kolejnych pokoleń fanów kinomanów.

Podstawą sukcesu ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej jest scenariusz, oddający problematykę książkowego pierwowzoru. Noce i dnie to opowieść o codziennych losach zwykłych ludzi kochających się nad życie, lecz jednocześnie tak bardzo od siebie różnych; o ich radościach i smutkach, sukcesach i porażkach. Kolorytu tej niby zwykłej historii nadały jedyne w swoim rodzaju kreacje aktorskie głównych bohaterów – Jadwigi Barańskiej jako Barbary oraz Jerzego Bińczyckiego w roli Bogumiła, które razem z niezapomnianą sceną zbierania nenufarów przez filmowego Józefa Toliboskiego, w sposób szczególny zapisały się w pamięci widzów.

Teraz, dzięki niniejszej publikacji, fani produkcji Jerzego Antczaka będą mogli przyjrzeć się bliżej samemu procesowi pracy nad filmem, dowiedzieć się jak wyglądała jego produkcja oraz jakie emocje wywołuje on dziś u reżysera, aktorów i pozostałych współtwórców. Liczne wywiady z filmową ekipą uzupełnione zostały bogatym zbiorem fotografii.

Noce i dnie
Tekst: Grażyna M. Grabowska
Projekt graficzny: Andrzej Barecki
Premiera: wrzesień 2017 roku
Wydawnictwo BOSZ

Dodaj komentarz