• 2017-09-21

Piękny kraj – w kinach od 22 września

Piękny kraj w reżyserii Francisa Lee to porównywany do Tajemnicy Brokeback Mountain film nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię. W Polsce pokazywany był na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w sekcji  „Odkrycia” – my będziemy mogli zobaczyć go w kinach już od piątku 22 września.

„Piękny kraj”, reż. Francis Lee (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Piękny kraj”, reż. Francis Lee (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Piękny kraj to opowieść o uczuciu, które rodzi się na surowych, niedostępnych wzgórzach północnej Anglii. Centralną postacią filmu jest Johnny, który musiał zamknąć się na swoje emocje, żeby ratować rodzinną farmę. Dopiero przyjazd  Gheorghe, rumuńskiego imigranta, obrazuje znaczenie spotkania dla kogoś, kto jest odizolowany nie tylko społecznie czy geograficznie, ale przede wszystkim emocjonalnie.

Dorastając na odległych wzgórzach Pennine w zachodnim Yorkshire miałem obsesję na punkcie tego jałowego krajobrazu oraz ludzi, którzy w nim żyją i próbują utrzymać się z kilku akrów niewzruszonej ziemi. Przez całe dzieciństwo nie zdawałem sobie jednak sprawy z niezwykłego wpływu, jaki ma ona na ludzi, którzy tak ciężko na niej pracują. Stało się to dla mnie jasne dopiero, kiedy opuściłem Yorkshire i zacząłem studiować aktorstwo w Londynie. Wieloletnia izolacja na dalekiej prowincji sprawiła, że zacząłem zastanawiać się, co jeszcze świat może mi zaoferować. W tym filmie próbuję zobaczyć jak mogłoby wyglądać moje życie, gdybym został w miejscu mojego urodzenia, gdybym tam pracował i gdybym spotkał tam kogoś ważnego – mówi reżyser filmu, Francis Lee.

Piękny kraj, reż. Francis Lee
premiera: 22 września 2017 roku
Tongariro Releasing

Dodaj komentarz