• 2017-09-21

Miasto Szczęśliwe na warszawskiej Pradze

W najbliższy weekend, 23 i 24 września, Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na prezentacje projektów artystycznych realizowanych w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe. Bartosz Zaskórski zaprezentuje słuchowisko Praski sklepik z horrorami, a Piotr Wysocki zaprosi na pokaz taneczno-muzyczny Uwolnić ulice. Oba wydarzenia będą się odbywały w wybranych miejscach warszawskiej dzielnicy Praga.

Festiwal Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Druga edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe organizowana przez Teatr Powszechny wpisuje się w plany Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery’ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców. Festiwal Miasto Szczęśliwe to nowy model dialogu ludzi sztuki i społeczności lokalnej. Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców Pragi.

Wydarzenia:

Praski sklepik z horrorami – słuchowisko
Bartosz Zaskórski
23 września – 6 prezentacji, godz.: 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30
24 września – 10 prezentacji, godz.: 14.00, 14:30, 15.00, 15:30, 16.00, 16.30, 17.00, 17:30, 18.00, 18.30
K105K Kwiaciarnia Eksperymentalna, ul. Brzeska 9

Słuchowisko opowiadające o legendzie warszawskiej Pragi, w której splatają się ze sobą: wydarzenia historyczne, zasłyszane historie mieszkańców, plotki, teksty piosenek oraz wątki całkowicie zmyślone i nieprawdopodobne. Legenda przybierze formę opowieści grozy, w której dzika roślinność rosnąca w zaułkach ulic Brzeskiej i Ząbkowskiej odkryje swoją krwiożerczą naturę. Tytuł nawiązuje, nie bez powodu, do pewnego musicalu o wyjątkowo żarłocznej roślinie.

W słuchowisku będzie można usłyszeć mieszkańców Pragi, natomiast legendę miejską napisaną przez Zaskórskiego przeczyta Marcin Kowalczyk. Wykorzystano także nagrania z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Bartosz Zaskórski – (ur. 1987) absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą „Mchy i porosty”. W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu. Jest również laureatem Nagrody „O” w kategorii Sztuk wizualnych.

Uwolnić ulice – występ taneczno-muzyczny i wideoklip
Piotr Wysocki
23 września, godz. 16.00
ul. Targowa pomiędzy Al. Solidarności a Ulicą Ząbkowską

Na jeden dzień ulica Targowa zmieni codzienny rytm życia w nieskrępowaną ekspresję twórczą. Artyści uliczni, zaproszeni z całej Warszawy i nie tylko, stworzą otwartą formułę muzycznego działania, skierowaną do lokalnej społeczności. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia wykorzystującego przestrzeń miejską. Ulica stanie się miejscem swobodnych gestów, dialogu i kreatywnego spotkania.

Projekt zakłada wsparcie dla mieszkających na warszawskiej Pradze imigrantów z Kaukazu przez zaproszenie ich do współpracy – wzięcia udziału w występie taneczno-muzycznym i stworzenia wideoklipu, który powstanie jesienią. Projekt skierowany jest do młodzieży pochodzącej głównie z Czeczeni i Inguszetii, osób zamieszkujących warszawską Pragę, które przez działania muzyczne opowiedzą o swojej kulturze.

Piotr Wysocki – (ur. 1976) artysta sztuk wizualnych, autor filmów, producent. Jest absolwentem ASP w Warszawie. Studiował w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa oraz prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby. W 9. Konkursie Gepperta w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. W tym samym roku był nominowany do „Paszportu Polityki”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe
23 i 24 września 2017 roku
K105K Kwiaciarnia Eksperymentalna, ul. Brzeska 9
ul. Targowa pomiędzy al. Solidarności a ul. Ząbkowską
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Dodaj komentarz