• 2017-09-21

Człowiek w miejskim krajobrazie

Już 22 września w Galerii Pauza w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Pilichowskiego-Ragno pt. City Landscapes.

Andrzej Pilichowski-Ragno, „City Landscapes” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Pilichowski-Ragno, „City Landscapes” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa City Landscapes w krakowskiej Galerii Pauza stanowi jedynie wycinek z całości projektu, który tworzony jest przez Andrzeja Pilichowskiego-Ragno od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku aż do dziś. Ta imponująca konsekwencja wynika z trybu pracy narzuconego sobie przez artystę – jego cykle nie składają się na odrębne projekty, lecz stanowią jeden wielki cykl koncentrujący się wokół pojęć takich jak krajobraz miejski oraz miejsce człowieka w tym krajobrazie.

Fotografie należące do projektu City Landscapes wykonane zostały podczas podróży artysty po między innymi Włoszech, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Czechach i oczywiście Polsce. Ukazują one krajobraz fragmentaryczny, wyłaniający się z chaosu i nieobliczalności tkanki miejskiej, wyjęty z ram konkretnego obszaru i zawieszony poza czasem.

Autor, przeciwstawiając się idei miasta idealnego, stara się zaprezentować głównie to, co marginalne, często migawkowe, niezauważalne i pomijane. Jednocześnie uwiecznione na kliszy urywki rzeczywistości, mimo iż przedstawiają krajobraz różnych miast, formują się w jedną całość – tworzą coś na kształt puzzli, które układać możemy w nieskończenie wiele konfiguracji.

Interesuje mnie tu przede wszystkim nieewidentna, surrealistyczna strona przestrzeni miejskiej, można powiedzieć – swego rodzaju miasto w mieście, czasami bardziej ukryte przed obserwatorem, czasami bardzo jawne. Te fotografie nie opowiadają jakiejś konkretnej historii – myślę, że są bardziej przestrzenią, w której odbiorca sam tworzy sensy, otwiera się na budowanie swoich własnych interpretacji – stwierdza artysta.

Andrzej Pilichowski-Ragno. City Landscapes
Od 23 września do 31 października 2017 roku
Wernisaż: 22 września 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Pauza w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR