Startuje 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach

Od 21 do 24 września będzie miał miejsce 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach. W programie spotkania tematyczne, autorskie oraz koncerty.

3. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zygmunt Haupt, czyli pisarz, malarz, architekt, dziennikarz; zwany jest największym z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. W literaturze polskiej zajmuje miejsce osobne, a jego twórczość pozostaje niemalże bez precedensu. Urodził się w 1907 roku na Podolu, zmarł w 1975 roku w Winchester (USA). Opowiadania Haupta, zapisane zawsze w pierwszoosobowej formie solilokwium, są stworzone z nakładających się na siebie obrazów, gęstych kadrów zarysowanych w pisarskiej i malarskiej wyobraźni. Wystarczał mu jeden epizod, by wejść w rzeczywistość tajemniczą, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, a miejsca realne z wyobrażonymi i zapamiętanymi. To, co kruche, ulotne i efemeryczne stapia się z tym, co trwałe i ogólnoludzkie.

Andrzej Stasiuk (dyrektor artystyczny festiwalu) tak wspomina swoje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Haupta:

To była pierwsza polska literatura, pierwsze polskie pisarstwo, które mnie ugodziło głęboko w serce i już nigdy niczego tak wyrazistego, tak pięknego nie udało mi się przeczytać w polskiej literaturze.

Każdego festiwalowego dnia będą się odbywać spotkania tematyczne poświęcone życiu i twórczości patrona festiwalu. Gorlice odwiedzą: prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski oraz dr Paweł Panas — badacze twórczości Haupta. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń będą ponadto: prof. Lajos Pálfalvi (kierownik Katedry Polonistyki na Katolickim Uniwersytecie im. P. Pázmánya w Budapeszcie, tłumacz literatury polskiej, laureat Nagrody Transatlantyk 2017), Paweł Sołtys (wokalista, autor piosenek i dziennikarz) oraz Arthur Haupt (syn pisarza).

Mając na względzie udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocję czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury, organizatorzy zaplanowali cykl spotkań autorskich. Ponieważ dzieło Haupta łączy w sobie poetycką wrażliwość, prozatorską wyobraźnię i reporterską uważność, każdy z tych gatunków zaznaczy swój ślad w programie festiwalu. W Gorlicach odbędą się spotkania autorskie z takimi autorami jak: Waldemar Bawołek, Ádám Bodor (Wegry), Małgorzata Czyńska, Weronika Gogola, Aldona Kopkiewicz, Antoni Kroh, Karol Maliszewski, Bronka Nowicka, Michał Olszewski, Marcin Sendecki, Żanna Słoniowska, Ziemowit Szczerek, Varujan Vosganian (Rumunia).

Moderatorami spotkań autorskich i tematycznych będą z kolei: Wojciech Bonowicz, prof. Aleksander Madyda, Karol Maliszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret, Andrzej Stasiuk, Monika Stopczyk.

Gorlicka Księgarnia Mieszko będzie prowadziła podczas festiwalu stoisko z książkami gości. W programie tegorocznej edycji znalazły się także koncerty. Muzyczne otwarcie Festiwalu będzie należeć do Pablopava — laureata Paszportu „Polityki” (2014), artysty znanego z formacji i projektów takich jak: Vavamuffin, Zjednoczenie Sound System oraz Pablopavo i Ludziki. Węgierski zespół Göncölszekér zaprezentuje materiał z albumu Izrael földjén (Z ziemi Izraela), na którym znalazły się utwory skomponowane do wierszy Paula Celana, Nelly Sachs i Osipa Mandelsztama. Ostatni muzyczny akcent to koncert Jacka Kleyffa — legendy polskiej kontrkultury, charyzmatycznej osobowości i pełnego dowcipu erudyty. Podobnie jak w ubiegłych latach, publiczność będzie miała okazję wysłuchać opowiadań Haupta, tym razem w interpretacji Roberta Więckiewicza, aktora filmowego i teatralnego, prywatnie miłośnika pisarstwa patrona festiwalu.

Szczegółowy opis wydarzeń można odnaleźć na stronie samego festiwalu.

3. Festiwal im. Zygmunta Haupta
Od 21 do 24 września 2017
Gorlice

Dodaj komentarz