Wystawy i książki na 42. FPFF w Gdyni

Tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni towarzyszą liczne wystawy oraz spotkania autorskie poświęcone kilkunastu nowym książkom o twórcach, dziełach i zjawiskach związanych z polskim i światowym kinem.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (źródło: materiały prasowe organizatora)

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy

Aż dwie wystawy pokaże podczas 42. FPFF w Gdyni łódzkie Muzeum Kinematografii. W Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać ekspozycję Plakaty filmowe Andrzeja Pągowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce, artysty obchodzącego w tym roku czterdziestolecie pracy twórczej. Wyboru plakatów dokonał sam autor – będzie można zobaczyć zarówno te najstarsze, począwszy od plakatów do filmów Amator Krzysztofa Kieślowskiego czy Hair Miloša Formana, jak i najnowsze, w tym plakat zaprojektowany w 2016 roku do Powidoków Andrzeja Wajdy. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zostanie zaprezentowana wystawa Jerzy Kawalerowicz. W 10. rocznicę śmierci, prezentująca drogę życiową i zawodową wybitnego reżysera. Obie ekspozycje będzie można oglądać do końca września.

W przestrzeniach Teatru Muzycznego w Gdyni zostaną pokazane trzy wystawy fotograficzne. Jak co roku Portrety reżyserów, czyli efekty autorskich sesji zdjęciowych z udziałem twórców odwiedzających Gdynię, przedstawi fotograf Rafał Placek. Na wystawie zatytułowanej f/5.6 będzie można zobaczyć fotografie Bogdana Dziworskiego. Jego przekrojową retrospektywę przygotowała Leica 6×7 Gallery Warszawa. Fotografie Krzysztofa Ptaka to z kolei wystawa upamiętniająca postać zmarłego przed rokiem wybitnego operatora filmowego, którą będzie można obejrzeć we Foyer Sceny Nowej Teatru Muzycznego.

Nie zabraknie również wystaw plenerowych. W Parku Rady Europy, czyli na trasie pomiędzy gdyńskim Multikinem a Teatrem Muzycznym, sylwetki debiutujących aktorów zaprezentuje Miesięcznik ELLE na wystawie Narodziny Gwiazd. Na Placu Grunwaldzkim będzie można zapoznać się z planami rozwoju Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi dzięki wystawie Miasto Kultury, Miasto Filmu. Tuż obok dzieje Kina i teatru pod okupacją zaprezentuje na ekspozycji plenerowej Instytut Pamięci Narodowej. Interesujący wątek lokalny podejmuje wystawa Gwiazda Warszawa – historia gdyńskiego kina, którą przygotowuje Kawiarnia Tłok. Zaprezentuje ona archiwalne zdjęcia i materiały związane z nieistniejącym już kinem, które od 1939 do 2003 roku funkcjonowało w centrum Gdyni.

Promocje książek

W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego od 19 do 23 września zaplanowano spotkania z gośćmi specjalnymi, autorami i wydawcami aż jedenastu pozycji. Będzie można porozmawiać o książce Małgorzaty Henrykowskiej Szpital przemienienia, Sztuce filmowej Jerzego Wójcika, monografii Faraon. Poetyka filmu pod redakcją Seweryna Kuśmierczyka, książce Doroty Karaś Cybulski. Podwójne salto, albumie Stowarzyszenia Filmowców Polskich Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina oraz o książce Piotra Witka Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studiu z historii wizualnej.

W programie festiwalowych literackich spotkań wokół polskiego kina znalazły się również: Sztuka dźwięku. Technika i realizacja Małgorzaty Przedpełskiej-Bieniek, Filmoterapia Małgorzaty Kozubek, Historia na ekranie Polski Ludowej Piotra Kurpiewskiego oraz książka Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia Zofii Turowskiej. Dopełnieniem wystawy fotografii Bogdana Dziworskiego będzie promocja jego albumu o tym samym tytule, f/5.6. Podczas festiwalu w Księgarni/Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego dostępna będzie też monografia pt. Noce i Dnie. Opowieść o filmie Jerzego Antczaka.

Wystawy i książki na 42. FPFF w Gdyni
Od 18 do 23 września 2017 roku
Gdynia

Dodaj komentarz