Nacisk – gdzie treść spotyka się z formą

30 września we Wrocławiu przestrzeń neonowego podwórka przy ul. Ruskiej 46 obejmie we władanie Nacisk – I Festiwal Druku zorganizowany przy wsparciu stowarzyszenia Regime Brigade z inicjatywy drukarni drukomat.pl.

Neonowe podwórko przy Ruskiej 46 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Neonowe podwórko przy Ruskiej 46 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie przewidziano szereg atrakcji. Ponad czterdziestu grafików i ilustratorów zaprezentuje swoje prace w ramach targów, które odbędą się na terenie Ogniska Kultury Plastycznej i Recepcji. Podczas Targów będzie można zakupić prace wybranych artystów.

I Festiwal Druku Nacisk to nowa przestrzeń wymiany myśli, doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Nazwa festiwalu jest nieprzypadkowa – nacisk na najlepsze wykonanie ma mieć tu charakter nie tylko symboliczny, ale również dosłowny. Dlatego też festiwal będzie możliwością spotkania z cenionymi polskimi grafikami – specjalne wykłady wygłoszą Ryszard Kaja, słynący między innymi z tworzonej od kilku lat monumentalnej serii PLAKAT-POLSKA, oraz Patryk Hardziej, pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej ekspozycji polskiego designu, którą prezentowano w pięciu krajach.

Nie zabraknie również warsztatów odbywających się w przestrzeni TIFF. Ich pierwszą część poprowadzi dr hab. Dawid Korzekwa, profesor Katedry Projektowania Graficznego ASP w Katowicach i prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, specjalizujący się w projektowaniu prasowym, książce, identyfikacji wizualnej i plakacie. Z kolei Marcin Dąbrowski wprowadzi uczestników w tajniki druku interdyscyplinarnego.

Dopełnieniem festiwalowego programu będzie eksponowana w przestrzeni IP Group wystawa grupy artystyczno-projektowej BiG Poster, założonej przez Bartosza Mamaka i Grzegorza Myćkę. Przyjrzą się oni zjawisku młodego polskiego plakatu w kontekście współczesnych realiów projektowania graficznego.

Na neonowym podwórku I Festiwalu Druku Nacisk nie zabraknie też miejsca dla społeczności zinowej. Przejmie ona część Surowca, który ponadto do późnych godzin wieczornych posłuży za punkt informacyjny i z zakończeniem części targowo-wystawowej zmieni się w klub festiwalowy.

Logo I Festiwalu Druku Nacisk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo I Festiwalu Druku Nacisk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nacisk – I Festiwal Druku we Wrocławiu
30 września 2017 roku
Podwórze przy ul. Ruskiej 46

Dodaj komentarz