Znośna lekkość bytu

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę Waldemara J. Marszałka pt. Byle bez opadów.

Waldemar J. Marszałek, z cyklu „Lot na bani”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar J. Marszałek, z cyklu „Lot na bani”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar J. Marszałek urodził się 16 lutego 1960 roku w Dobrzycy na Pomorzu Środkowym. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Gdańsku na kierunku grafiki użytkowej. Zaraz po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na uczelni, najpierw jako asystent, obecnie profesor.

W okresie studiów i przez wiele lat po ich ukończeniu uprawiał litografię projektowanie graficzne. Od 1994 roku zajmuje się przede wszystkim malarstwem i rysunkiem. Od roku 2004 rozpoczął pracę nad cyklem prac w technice cyfrowej. Ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w przeszło 200 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Waldemar J. Marszałek zresztą przyznaje się do nieustannej fascynacji dawnymi mistrzami. W całym tym idylliczno-onirycznym klimacie tkwi jakaś nuta niepokoju. Wielobarwne wstęgi nie są tu tylko elementem beztroskiej zabawy, są jak pęta, więzy, kojarzą się ze zniewoleniem. Jeszcze mocniej oddziaływają metalowe szpile przeszywające postaci. Niektóre postacie są stoją na drewnianych platformach z kółkami, inne są przywiązane do rusztowań, a jeszcze inne mają stopy zatopione w blaszanych misach. A zatem nie swoboda i „znośna lekkość bytu” (tytuł jednego z obrazów), ale los kierowanej linkami marionetki.

Waldemar J. Marszałek posługuje się niezwykle rzetelnym warsztatem – w malarstwie jest to wyszukana gama kolorystyczna: mocna zieleń, żółć lub czerwień; cienie i półcienie, refleksy i błyski, zamglona sceneria tła; w rysunkach – cienka, delikatna, właściwa szkicowi kreska.

Waldemar J. Marszałek. Byle bez opadów
Od 15 września do 12 listopada 2017 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz