Rua Golba (nie) na poważnie

Rua Golba tworzy obrazy, instalacje, serie rysunków, wideo i dźwięki. Wszystkie jej twórcze działania cechuje warsztat i namysł. Podstawy do działania czerpie z zasłyszanych opowieści, podejrzanych sytuacji, korzysta również z gotowych materiałów o charakterze informacyjnym: filmów i prasy. Jednocześnie chętnie balansuje na granicy fikcji oraz dokumentu.

Rua Golba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rua Golba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Enfant terrible to forma przewrotnej refleksji nad edukacją, dzieciństwem i wzorcami. W legnickiej galerii artystka pokazuje prace, w których w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formami i materiałami, miesza porządki poważnej społecznej refleksji z czarnym humorem. Poważne, krytyczne rozważania przeplatają się tu z absurdalnym humorem.

Artystce daleko jednak do szyderstwa czy bezrefleksyjnego naśmiewania się z uważnie obserwowanych zjawisk. Różnorodne, angażujące widza dzieła odnoszą się do dziecięcego buntu przeciwko narzuconym normom, ale też do konfliktów między młodymi dorosłymi a starszymi. Historie z tekstów kultury i historii mieszają się z relacjami z osobistych doświadczeń artystki. Rua stawia otwarte pytanie o niewinność dziecka, ale zdaje się również przekornie wskazywać, że kwestia „niegrzeczności” istnieje tylko w głowie dorosłego.

Rua Golba – urodziła się w 1985 r., pochodzi z małej wsi Wola Burzecka. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obroniła dyplom w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida, dyplom ten zdobył Grand Prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2016 – legnicka wystawa jest właśnie realizacja tej nagrody. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

Rua Golba. Enfant terrible
Od 15 września do 1 października 2017 roku
Galeria Sztuki, Plac Katedralny 1 w Legnicy

Dodaj komentarz