• 2017-09-19

Nieodparta potrzeba mięsa

Co stanie się z wegetarianką, która nagle poczuje głód mięsa? Najnowszy filim Julii Ducournau spotkał się z entuzjastyczną reakcją krytyków na całym świecie. Premiera już 22 września.

„Mięso”, reż. Julia Ducournau (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mięso”, reż. Julia Ducournau (źródło: materiały prasowe organizatora)

W rodzinie młodziutkiej Justine wszyscy od pokoleń są lekarzami weterynarii i zagorzałymi wegetarianami. W wieku 16 lat Justine jest znakomitą uczennicą i obiecującą studentką. Rozpoczynając studia, daje się uwieść dekadenckiemu, bezlitosnemu i niebezpiecznemu światowi. Już podczas pierwszego tygodnia otrzęsin, zdesperowana, by bez względu na koszty dostosować się do większości, łamie rodzinną tradycję, próbując surowego mięsa po raz pierwszy w życiu.

Już wkrótce Justine przyjdzie stawić czoła konsekwencjom tego, co zrobiła oraz przede wszystkim – swemu prawdziwemu, nieoczekiwanemu „ja”.

Imię głównej bohaterki – Justine – nawiązuje do powieści Justyna, czyli nieszczęścia cnoty markiza de Sade. To opowieść o młodej niewinnej kobiecie, która początkowo staje się obiektem przyjemności seksualnej innych, by w końcu sama zaznać przyjemności. Mięso koncentruje się na procesie samoidentyfikacji młodej kobiety, weryfikacji standardów, jakie wyniosła z domu, w zderzeniu z perwersyjnym systemem – zarówno w odniesieniu do jej domu, rodziny, jak i otrzęsin i tego, z czym spotyka się na uczelni – mówi reżyserka, Julia Ducournau.

Film spotkał się z aplauzem krytyki na całym świecie, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Został wyróżniony m.in. nagrodą na London Film Festival oraz dwiema nagrodami na Strasbourg European Fantastic Film Festival.

Mięso, reż. Julia Ducournau
Premiera: 22 września 2017 roku
United International Pictures

Dodaj komentarz