• 2017-09-19

Kuba Więcek nominowany do Koryfeusza Muzyki Polskiej

19 września to ostatni dzień, kiedy można wziąć udział w głosowaniu na laureata w kategorii Debiut Roku Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Jednym z nominowanych jest Kuba Więcek, 22-letni saksofonista i kompozytor.

Kuba Więcek (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kuba Więcek (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 149 kandydatur. W kategorii Debiut roku nagrodę ma szansę otrzymać właśnie m.in. Kuba Więcek – bohater głośnego debiutu na polskiej scenie jazzowej tego roku. Jego album Another Raindrop, nagrany wraz z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą ukazał się w prestiżowej serii Polish Jazz. Kuba jest pierwszym od 28 lat debiutantem w tej serii, najmłodszym w całej jej historii. Jego debiut spotkał się z doskonałym odbiorem środowiska jazzowego i nie tylko. Był bohaterem kwietniowego wydania magazynu „Jazz Forum”.

Kuba Więcek przygodę z muzyką jazzową rozpoczął w wieku 17 lat. Po ukończeniu liceum wyjechał na studia do Amsterdamu. Poszukując artystycznej możliwości wyrażania siebie zaczął regularnie jeździć do Nowego Jorku, aby tam uczyć się jazzu u samego źródła. Obecnie jest absolwentem Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze.

Kuba czerpie doświadczenia z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip hopie. Wśród jego inspiracji znajdują się Steve Reich, Philip Glass, Brian Eno, Bon Iver. Jest laureatem wielu konkursów; koncertował w niemalże całej Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Zespół Kuby wciąż się rozwija; poszerza swoją formułę i poszukuje nowych rozwiązań w zakresie brzmienia, ekspresji i formy oraz wykorzystuje instrumenty i efekty akustyczne wybiegające poza ogólnie przyjęte znaczenie tria jazzowego.

Głosowanie w kategorii Debiut Roku Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej
Od 15 do 19 września 2017 roku
Strona internetowa organizatora

Dodaj komentarz