• 2017-09-18

Rumuński Spektralizm na Sacrum Profanum

Rumuński Spektralizm to nie tylko tytuł jednego z koncertów Festiwalu Sacrum Profanum, którego będziemy mogli posłuchać już 30 września w Teatrze Łaźnia Nowa. To przede wszystkim kierunek w muzyce współczesnej, który warto poznać i którego warto doświadczyć.

Rumuński Spektralizm - Sacrum Profanum (źródło: materiały promocyjne organizatora)

Rumuński Spektralizm - Sacrum Profanum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Myśląc o otaczającym nas świecie dźwięków, automatycznie dzielimy go na muzykę i nie-muzykę. Słyszymy piosenkę w radio? To muzyka! Szukamy w niej melodii, harmonii, rytmu. Dochodzi nas stukot tramwaju jadącego po szynach, szczekanie psa czy odgłos butów obijających się o chodnik? Nie-muzyka! Słyszymy tu dźwięk o określonej barwie i wysokości, głośny albo cichy, czasami nawet o możliwym do wychwycenia rytmie, ale to przecież nie-muzyka, więc nie widzimy powodu, żeby się nad tymi dźwiękami zastanawiać. W kontakcie z muzyką współczesną warto odłożyć na bok własne przyzwyczajenia. Jeżeli zaś chodzi o spektralizm, najlepiej zapomnieć, że w ogóle je mamy.

Spektralistów interesowało w muzyce przede wszystkim to, co w powszechnych wyobrażeniach jest nieistotne czy nawet nie występuje w ogóle – dźwięk sam w sobie, a przede wszystkim jego głębia zawarta w spektrum rozchodzących się fal akustycznych. Warstwa teoretyczna spektralizmu zakładająca budowanie kompozycji ze składowych części fal dźwiękowych może sprawiać wrażenie, że mamy do czynienia z muzyką nad wyraz hermetyczną, dedykowaną muzykologom i absolwentom konserwatoriów. Tymczasem nurt ten zachwyca uniwersalnością i umiejętnością komunikowania się z szerokim gronem słuchaczy. Zwłaszcza spektralizm rumuński ze swą intuicyjnością i zakorzenieniem w muzyce regionalnej dostarcza głęboko metafizycznych wrażeń, do których przeżywania potrzeba nie fachowej wiedzy, ale ciekawości i otwartości, a więc postaw, które są dostępne każdemu słuchaczowi, jeżeli tylko zechce po nie sięgnąć.

W ramach koncertu Rumuński Spektralizm będziemy mogli usłyszeć pięć premierowych kompozycji Iancu Dumitrescu – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego kierunku w muzyce – jak również cztery dzieła jego zmarłej partnerki artystycznej i życiowej – Any-Marii Avram.

Rumuński Spektralizm – Festiwal Sacrum Profanum
30 września 2017 roku, godz. 20.00
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Osiedle Szkolne 25

Dodaj komentarz