Sztuka, muzyka i nauka na ArsTechne Festival w Krakowie

Wystawa sztuk audiowizualnych, live-acty muzyki elektronicznej, eksperymentalne wykłady oraz warsztaty z produkcji muzyki – to wszystko w trakcie tegorocznej odsłony niezależnego krakowskiego festiwalu ArsTechne.

ArsTechne Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

ArsTechne Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nadchodząca edycja nosi nazwę Techno’clock i 16 września wypełni przestrzeń klubu Zet Pe Te, w kompleksie dawnych zakładów tytoniowych Tytano. Tym razem festiwal osiągnie rangę międzynarodowego, ze względu na obecność zagranicznych artystów.

Festiwal otworzą warsztaty z tworzenia muzyki elektronicznej. Na początek Minoo, producent muzyczny (Asfalt Records), który przedstawi w jaki sposób można prezentować własny live-act. Sesja odbędzie się przy wykorzystaniu sprzętu marek Elektron i Teenage Engineering. Będzie można zrozumieć metodologię pracy oraz potencjał odpowiednio skonfigurowanego setup’u.

W trakcie drugiej sesji warsztatów szwedzka firma Teenage Engineering połączy siły z polskim Audiotech, by pokazać jak radzić sobie z pomysłami na utwory, które przychodzą w mniej odpowiednim momencie (czyli po prostu poza studiem). Poznacie instrumenty, których można używać w samolocie, autobusie, w kawiarnii… a nawet w toalecie. Podczas ostatnich warsztatów Mikołaja Dygasiewicza z firmy Audiostacja będzie można dowiedzieć się, jak tworzono muzykę elektroniczną kiedyś oraz jak to wygląda dzisiaj, przy użyciu najnowszych technologii.

Tuż po warsztatach rozpoczną się 3 prelekcje. Pierwsza z nich to swoisty eksperyment, oprócz merytorycznego wykładu, opisującego istotę czasu, przekazowi będą towarzyszyły wizualizacje z tłem w formie muzycznego live act’u. Dr hab. Grzegorz Biliński wraz z dr hab. Anną Bilińską zachęcą do zanurzenia się w rozważaniach na temat (nieistniejącego?) czasu.

Ponadto związany z ASP w Krakowie dr Mateusz Bednarz zabierze nas w niezwykłą podróż pomiędzy wiedzą, sztuką i nauką dzięki swojemu live-actowi. Opowie o swoich przemyśleniach na temat transu jako zjawiska agogicznego. Na koniec, odwołując się do motywu przewodniego Techno’clock, prof. Joanna Hańderek z Instytutu Filozofii UJ poruszy tematykę czasoprzestrzeni.

Elementem charakteryzującym ArsTechne jest także sztuka. W ramach festiwalu odbędzie się wystawa zbiorowa Binary Conflict, eksplorująca zależności pomiędzy nową sztuką medialną a muzyką elektroniczną. Prace nadesłali artyści z różnych zakątków świata. Zaprezentowane zostaną m.in. instalacje audiowizualne, video-art, analogowy glitch-art a także animacje post-internetowe.

ArsTechne nie istniałoby jednak bez muzyki. Tytuł tegorocznej edycji festiwalu daje wyraźną wskazówkę, jakie brzmienia zdominują muzyczny line-up. Trzy sceny, a na nich electronica , experimental i oczywiście techno.

ArsTechne Festival w Krakowie
16 września 2017 roku
kompleks Tytano w Krakowie

Dodaj komentarz