• 2017-09-16

Fantastyczna kobieta na ekranach

6 października będzie miała miejsce polska premiera kinowa filmu Fantastyczna kobieta w reżyserii Sebastiána Lelio. Podczas tegorocznego MFF w Berlinie obraz ten zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ.

„Fantastyczna kobieta”, reż. Sebastián Lelio (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Fantastyczna kobieta”, reż. Sebastián Lelio (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas wieczoru, spędzanego wspólnie w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

Reżyser Fantastycznej kobiety wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę; Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca Świętej rodziny, Roku tygrysa czy Glorii) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

Sebastián Lelio to chilijski reżyser i scenarzysta, członek Amerykańskiej Akademii Sztukii Wiedzy Filmowej. Zadebiutował filmem Święta rodzina w 2005 roku.

Fantastyczna kobieta
Reżyseria: Sebastián Lelio
Scenariusz: Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
Zdjęcia: Benjamín Echazarreta
Muzyka: Matthew Herbert
6 października 2017 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz