Współczesna sztuka białoruska

Niezależna sztuka białoruska, rozwijająca się poza obiegiem oficjalnym, charakteryzuje się wysoką jakością artystyczną i oryginalnością. Artyści odnoszą się do korzeni awangard lat 20. XX wieku, rodzących się na ich terenach, jak i współczesnych światowych tendencji.

„Biało-czerwono-biali. Współczesna sztuka białoruska”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Biało-czerwono-biali. Współczesna sztuka białoruska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żyjąc w zamkniętym, niedemokratycznym kraju, tworzą odważną, świeżą i oryginalną sztukę na wysokim europejskim poziomie. Wielu wyemigrowało, ale nie traci kontaktu z krajem. To sztuka kompletnie nieznana na Zachodzie, a w Polsce, kraju sąsiedzkim, tylko fragmentarycznie.

Wystawa w toruńskim CSW Znaki Czasu wraz z katalogiem i programem imprez towarzyszących jest pierwszą, przygotowaną przez polskiego kuratora prezentacją o tak szerokim zakresie, ukazującą najnowsze zjawiska niezależnej sztuki białoruskiej. prace siedemnastu artystów, zarówno mieszkających na Białorusi, jak i w Unii Europejskiej, głównie w Niemczech. Składają się na nią malarstwo, instalacje, rzeźby, fotografie, wideo art i filmy.

Pragnieniem organizatorów jest pokazanie sztuki atrakcyjnej wizualnie, różnorodnej, oryginalnej, ale i uniwersalnej, aktualnej i żywej, która nie odbiega standardami artystycznymi od wystaw, do jakich przyzwyczajona jest polska publiczność. Celem projektu jest przygotowanie najbardziej aktualnego i reprezentatywnego zespołu dzieł niezależnej sztuki białoruskiej. Dlatego powstaje on przy współpracy z niezależną Galerią Y w Mińsku (Valentina Kiselyova, Alexey Lunev), jak również z Andreiem Dureiką z Düsseldorfu. Partnerem projektu jest Instytut Polski w Mińsku (dyrektor Mateusz Adamski).

Artyści: ARCz, Andrei Dureika, Janna Grak, Mikhail Gulin, Sergey Kiryuschenko, Artur Klinau, Andrei Loginov, Alexey Lunev, Alexander Nekrashevich, Uladzimir Parfianok, Victor Petrov, grupa Revision, Igor Savchenko, Sergey Shabohin, Antanina Slabodchikova, Maxim Tyminko, Maxim Wakultschik.

Biało-czerwono-biali. Współczesna sztuka białoruska
Kurator: Krzysztof Stanisławski
Współpraca: Galeria Y w Mińsku
Od 15 września do 3 grudnia 2017 roku
Otwarcie wystawy: 15 września 2017 roku, godz. 19.00
Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performans Victora Petrova
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz