• 2017-09-15

Zakończyła się pierwsza tura zdjęć do nowego filmu Krzysztofa Zanussiego

6 września zakończyła się pierwsza, polsko-ukraińska tura zdjęć do najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego pt.: Eter. W rolach głównych występują: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Małgorzata Pritulak oraz debiutantka, ukraińska aktorka Maria Ryaboshapka.

fot. „Eter”, reż. Krzysztof Zanussi, fot. Piotr Niemyjski, © Studio Filmowe TOR (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

fot. „Eter”, reż. Krzysztof Zanussi, fot. Piotr Niemyjski, © Studio Filmowe TOR (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Akcja toczy się przed wybuchem I wojny światowej na terenach monarchii Austro-Węgierskiej i Cesarstwa Rosyjskiego. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne, by zyskać władzę nad ludźmi. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Niemyjski, który współpracował już z Zanussim przy filmie Obce ciało. Za scenografię do filmu odpowiada Joanna Macha, a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

Krzysztof Zanussi, który jest nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariusza, tak odnosi się do swojego najnowszego projektu:

Film nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta. Odmiennie niż u Goethego stawką nie jest młodość i rozczarowanie nauką, przeciwnie, w Eterze doktor wierzy w naukę jako narzędzie dla spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem. Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli, a hipoteza o tym, że wypełnia przestrzeń kosmiczną daje bohaterowi płonną nadzieję na władzę nad całym światem.

Film produkowany jest przez Studio Filmowe TOR w koprodukcji polsko-ukraińsko-węgiersko-litewskiej, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ukraińskiej Agencji Filmowej, Litewskiego Centrum Filmowego oraz Węgierskiego Funduszu Filmowego.

Kolejna tura zdjęć została zaplanowana na listopad–grudzień bieżącego roku.

Eter, reż. Krzysztof Zanussi
Koniec pierwszej tury zdjęć: 6 września 2017 roku
Best Film

Dodaj komentarz