Grafika warsztatowa pełna rytuałów

15 września w Fresz Gallery w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej grafiki Witolda Winka w ramach inicjatywy KRAKERS Fringe.

Witold Winek, „Beyond” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witold Winek, „Beyond” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witold Winek pisze o swojej twórczości:

Intrygują mnie opuszczone miejsca kultu, pozostałości po starożytnych cywilizacjach, które do dziś nie mają jednoznacznie sprecyzowanej funkcji. [...] Symbole i znaki ze ścian grobowców czy jaskiń, kamienie megalityczne, pierwotne mapy nieba – w tym wszystkim doszukuję się aspektów tytułowych „rytuałów” i pierwiastka misterium, tajemnicy bliskiej moim grafikom. Czy część reliktów, artefaktów, które miały kiedyś łączyć człowieka z czymś „nieziemskim zatraciły”, czy zyskały nowe znaczenie?

Nie próbuję jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie, samo błądzenie staje się metodą, subiektywnym odczuwaniem misterium. Moje aktualne prace to poszukiwanie pierwiastka niezwykłości, elementu wspólnego, który towarzyszy takim miejscom jak płaskowyż z Nazca lub Polskie „piramidy” megalityczne z Wietrzychowic. Druk wypukły ma w sobie magnetyczną pierwotność bliską starożytnym kulturom.

Inspiruje mnie prostota tej techniki graficznej, nawet pewne ograniczenia, które motywują do eksperymentalnych poszukiwań. Drzeworyt, linoryt, kolografia, monotypia to raczej kod zero-jedynkowy – ciężko jest zamaskować błędy, złe decyzje, które ukazują się dopiero w odbitce. Do swoich grafik wykorzystuję płyty laminowane, stare deski, klej montażowy, taśmy, rylce do akwaforty czy stare tektury. Matryca musi mieć w sobie coś surowego, siermiężnego – odbitka graficzna staje się jej szlachetnym odbiciem. Grafika warsztatowa pełna jest rytuałów, stała się dla mnie idealnym językiem artystycznym.

Witold Winek. Rytuał
Od 14 września do 6 października 2017 roku
Wernisaż: 15 września 2017 roku, godz. 19.00
Fresz Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz