• 2017-09-14

Michel Houellebecq i Iggy Pop razem na dużym ekranie

W 1991 roku nikomu jeszcze nieznany Michel Houellebecq opublikował esej Rester vivant (ang. To Stay Alive). Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop. Rockman w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu na scenie przez wiele lat.

„Przeżyć: metoda Houellebecqa”, reż. Lieshout, Arno Hagers, Reinier van Brummelen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Przeżyć: metoda Houellebecqa”, reż. Lieshout, Arno Hagers, Reinier van Brummelen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Esej Houellebecqa jest błyskotliwym zbiorem porad skierowanych do „tych, którzy zaraz mają się poddać”. Jest pochwałą twórczej wolności. Zgodnie z jego wymową ceną za bezkompromisową realizację własnego „ja” jest cierpienie.

Iggy Pop, ikona popkultury, odgrywa główną rolę w filmie – jest po nim swoistym przewodnikiem. Przeżyć: metoda Houellebecqa rejestruje odwiedziny Iggy’ego w domu Michela… Choć nie jest to do końca Michel i nie jest to do końca jego dom… Twórcy filmu, mimo że opowiadają o szaleństwie, od którego nie ma ucieczki, nie odmalowali Przeżyć: metody Houellebecqa w czarnych barwach. W filmie znajdziemy zarówno elementy komiczne, jak i tragiczne.

Kiedy niesforny francuski pisarz Michel Houellebecq był nieszczęśliwym nastolatkiem, mieszkał z babcią w Meaux we Francji, a jednym z jego sposobów na rozładowanie napięcia było słuchanie nagrań Iggy’ego i The Stooges. Lata później próbował zostać pisarzem, mieszkał w małym pokoiku, w którym ledwo mieścił się materac, trochę alkoholu i ogromny plakat z Iggym Popem na ścianie” – opisuje Geoffrey Macnab.

Przeżyć: metoda Houellebeqa, reż. Erik Lieshout, Arno Hagers, Reinier van Brummelen
Premiera: 22 września 2017 roku
Against Gravity

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR