Marco Angelini w Krakowie

14 września zostanie zainaugurowana w Krakowie, we Włoskim Instytucie Kultury kierowanym przez Ugo Rufino, wystawa Speculum: materia i jej dualizm rzymskiego artysty Marco Angeliniego. Wystawa pod kuratelą Raffaelli Salato składa się z 28 dzieł, które powstały w 2014 roku. Wpisuje się w wydarzenia w ramach Festiwalu Viva l’Italia – obszernego przeglądu kultury, muzyki, kuchni oraz tradycji włoskich.

Marco Angelini, „bez tytułu”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marco Angelini, „bez tytułu”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka Angeliniego opiera się na dwóch fundamentalnych elementach charakteryzujących dużą część jego twórczości: materia jako tożsamość, „dualizm” jako klucz. Chodzi o płótna zrealizowane w różnych stylach i różnymi technikami i prezentowane po dwa, według relacji nie zawsze (a nawet rzadko) od początku zdefiniowanych, które powodują, że temat „pary” rozpływa się wśród wzajemnych odniesień między dziełami, rzucając wyzwanie ciekawości i wrażliwości obserwatora. Fil rouge (wątek przewodni) za każdym razem zmienia się, to kryjąc się, to odkrywając: raz jest to użyty materiał, raz forma wyrazu, raz kolor. Całość daleka jest od ryzyka powagi, banalnej i bezkrytycznej. Inspiruje się raczej zasadą lustrzanego odbicia, które sugeruje, ale nie powtarza, zapoczątkowuje dialektykę, ale niczego nie przyjmuje za ostateczne. W tym procesie „rozdwojenia”, zawsze nowym, bo i obserwator uczestniczy w nim w aktywny sposób, element materialny jest często decydujący, jeśli nie wręcz identyfikujący.

Marco Angelini, urodzony w Rzymie w 1971 roku, od początku sprzęga swą twórczość artystyczną z socjologiczną interpretacją rzeczywistości, która stanowi jego kulturowo-badawczy punkt odniesienia. Mocno wierzy w to, że sztuka ma do odegrania ważną rolę społeczną: ma przywrócić widzialność rzeczom, zwracać uwagę i w ten sposób tworzyć nowe możliwości współdzielenia, porozumienia i zadawania pytań. Artysta zrealizował od 2006 roku wiele wystaw indywidualnych w Europie (Rzym, Mediolan, Warszawa, Londyn, Bratysława) i brał udział z wystawach zbiorowych w przestrzeniach publicznych i prywatnych galeriach w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Tel Awiwie, Warszawie, Zamościu, Szczecinie, Monachium, Essen, Londynie, Brukseli, Rzymie. Wśród najważniejszych jego wystaw przypomnijmy udział w 54° Biennale weneckim – Pawilonie Włochy w świecie (2011) i wystawę indywidualną w Rzymie w 2015 w Muzeum Carlo Bilotti. Od około roku jest prezentowany w Abu Zabi przez Novus Art Gallery. Dzieła Marco Angeliniego zostały nabyte przez wielu kolekcjonerów na świecie, a jedno z nich znajduje się w prestiżowej prywatnej kolekcji Fondazione Roma (Palazzo Sciarra).

Marco Angelini. Speculum: materia i jej dualizm
Kurator: Raffaella Salato
Wystawa w ramach Festiwalu Viva l’Italia
Od 15 do 30 września 2017 roku
Wernisaż: 14 września 2017 roku, godzina 19.30
Włoski Instytut Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz