Taniec z klasyką, czyli Szalone Dni Muzyki

Na przełomie września i października w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się ósma edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki. La Dansa.

Festiwal Szalone Dni Muzyki. La Danse (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Szalone Dni Muzyki. La Danse (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal w tym roku koncentruje się wokół tańca i jego ogromnej roli, którą od zawsze odgrywał w muzyce klasycznej. Poprzez staranny dobór repertuaru udało się stworzyć trzydniowy przegląd najciekawszych przykładów inspiracji tańcem w utworach powstałych na przestrzeni wielu wieków.

Podczas pięciu solowych recitali fortepianowych będzie można usłyszeć utwory Albéniza, Liszta i Debussy’ego w wykonaniu Nelsona Goernera, stylizowane tańce polskie Chopina czy Szymanowskiego w interpretacji Iddo Bar-Shaï i Aleksandra Dębicza. Luis Fernando Perez zabierze słuchaczy w podróż po hiszpańskich tańcach Enrique Granadosa, a islandzki pianista Vikingur Ólafsson zaprezentuje intrygujące zestawienie partit Bacha z etiudami Philipa Glassa.

Tegoroczną atrakcją będą dwa koncerty Apollon Musagète Quartet. Polski zespół zyskał sobie bardzo szybko miano jednego z najlepszych kwartetów swojego pokolenia, a jego kolejne koncerty redefiniują wręcz pojęcie precyzji i jedności w grze zespołowej. Musagète wykona utwory m.in. Dvořáka, Areńskiego i Szostakowicza. Ponadto będzie okazja do usłyszenia kolejnego eksperymentalnego projektu zespołu Kwadrofonik, który tym razem zmierzy się z mazurkami Karola Szymanowskiego oraz do intrygującego spotkania z duetem Vassileny Serafimovej (marimba) i Thomasa Enhco (fortepian), w których interpretacji będzie można usłyszeć m.in. tradycyjne tańce bałkańskie zestawione z sonatami Bacha.

Wśród zespołów kameralnych znajdą się również ansamble specjalizujące się w muzyce dawnej. Belgijski Ricercar Consort, zespół mający w swym dorobku ponad 50 płyt, wystąpi aż trzykrotnie, prezentując tańce dworskie europejskiego baroku i renesansu. Jeszcze głębiej w historię zaprosi nas zespół Ars Nova, wykonując m.in. tańce średniowieczne z udziałem specjalistów z zakresu tańca historycznego.

Organizatorem Szalonych Dni Muzyki jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, dlatego też podczas festiwalu nie może zabraknąć muzyki symfonicznej. Na zaproszenie organizatorów w przestrzeniach Teatru Wielkiego pojawią się uznane zespoły, z Sinfoniettą Cracovią i Orkiestrą Filharmonii Narodowej na czele, a także najlepsze orkiestry ze szkół muzycznych z całego kraju. Również na gruncie symfonicznym można będzie posłuchać szerokiego spektrum inspiracji tanecznych. Obok wpływów ludowych w Tańcach węgierskich Brahmsa czy Tańcach słowiańskich Dvořáka pojawią się utwory traktujące taneczne formy jako źródło inspiracji do tworzenia oryginalnych kompozycji, jak choćby Passacaglia Tan Duna czy La Valse Maurice’a Ravela.

Sama orkiestra Sinfonia Varsovia w ciągu 3 dni festiwalu zagra aż 8 koncertów, każdy z innym repertuarem, z czego jeden w mniejszym składzie, jako Polska Orkiestra Kameralna. Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie znakomitym solistom, takim jak skrzypaczka Alena Baeva, pianista Nelson Goerner czy japoński mistrz bębna taiko, Eitetsu Hayashi.

Ukłonem w stronę tańców scenicznych będą dwa koncerty Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej prowadzonej przez José Maria Florêncio. Pierwszy poświęcony będzie muzyce baletowej Piotra Czajkowskiego, natomiast drugi wypełnią słynne walce z baletów, oper i operetek.

Szalone Dni Muzyki. La Danse
Od 29 września do 1 października 2017 roku
Sinfonia Varsovia
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz