Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki – nowe studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim

Na początku listopada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną się roczne studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki. To unikalna propozycja, jeśli chodzi o program kształcenia podyplomowego w Polsce.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Twórcy programu studiów pragną, by uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z szerokim spektrum zagadnień dotyczących wiedzy o rynku sztuki oraz o zarządzaniu. Organizatorzy postarali się stworzyć kurs o możliwie praktycznym charakterze, czemu służy dobór składającej się nań tematyki oraz zaangażowanie do prowadzenia zajęć specjalistów. Założonym celem jest przygotowanie słuchaczy do skutecznego zarządzania i lepszego orientowania się na rynku dzieł sztuki.

Studia Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki adresowane są do pracowników muzeów i galerii prywatnych, domów aukcyjnych, antykwariuszy, kuratorów prywatnych kolekcji, doradców inwestycyjnych oraz osób zainteresowanych inwestowaniem w sztukę.

Program studiów

Program studiów opracowany został przez wybitnych specjalistów – praktyków z wielu dziedzin – zarządzania, nauk prawnych, muzealnictwa, galerii i domów aukcyjnych. Słuchacze uzyskają wiedzę i umiejętności niezbędne m.in. do:

 • orientowania się w poszczególnych dziedzinach rynku sztuki w tym malarstwa, plakatu, rzeźby, fotografii oraz wzornictwa i grafiki użytkowej;
 • zarządzania domem aukcyjnym, galerią i antykwariatem;
 • poznania metod podrabiania dzieł sztuki oraz metod walki z fałszerstwami;
 • tworzenia kolekcji prywatnych i strategii kolekcjonowania;
 • poruszania się po najważniejszych targach sztuki, w tym Art Basel, Frieze FIAC, Paris Photo;
 • orientowania się w polskim rynku antykwarycznym;
 • pozyskiwania dzieła sztuki do zbiorów prywatnych i muzeów;
 • współpracy z kuratorami;
 • organizacji pracy nad wystawami;
 • orientowania się w problematyce prawnej i podatkowej obrotu dziełami sztuki;
 • korzystania z instrumentów marketingu kultury.

Wykładowcy

W projekcie udało się zebrać znamienitych wykładowców ze świata sztuki, prawa i zarządzania. Wśród wykładowców – oprócz wykładowców Wydziału Zarządzania – znajdują się osoby związane z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy, Spectra Art Space, Desą, Galerią Raster oraz największą polską Kancelarią Prawną DZP. Wykłady poprowadzą m.in. Joanna Mytkowska, Edwin Bendyk, Ania Muszyńska, Łukasz Gorczyca, Bogna Świątkowska, Juliusz Windorbski, Agnieszka Tarasiuk, Sebastian Cichocki, Jarosław Trybuś, Aleksandra Auleytner.

Kierownikiem studiów jest warszawska prawniczka, specjalizująca się w kwestiach dotyczących rynku sztuki, dr Aleksandra Auleytner. Rekrutacja jeszcze trwa.

Więcej informacji na temat studiów znajduje się na stronie:
http://www.wz.uw.edu.pl/aktualnosci/23338/nowosc-w-naszej-ofercie-studia-podyplomowe-zarzadzanie-na-rynku-dziel-sztuki

Dodaj komentarz