Dogonowie – „mistrzowie drewna”

Bohaterami wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie są Dogonowie – lud zamieszkujący masyw Bandiagary, usytuowany w południowo-centralnej części Republiki Mali.

„Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opowieść o Dogonach, ich religii, wiedzy kosmogonicznej i mitologii osnuta jest wokół sztuki, uznawanej za jedną z bardziej autentycznych i nieskażonych wpływami europejskimi.

Dogonowie od lat fascynują zarówno uczonych, jak i podróżników. Wśród wybitnych badaczy interesujących się ich kulturą należy wymienić: Marcela Griaule’a, Germaine Dieterlen, Solange de Ganay, Denise Paulme. Również polscy antropolodzy (Ryszard Vorbrich, Jacek Łapott, Lucjan Buchalik) już od ponad czterdziestu lat penetrują dogońskie wioski. Dogonowie – spopularyzowani w literaturze – stali się synonimem afrykańskiej egzotyki.

Dogońskimi artystami są najczęściej kowale, uważani za „mistrzów drewna”. Zdarza się jednak, że twórczością artystyczną zajmują się również członkowie stowarzyszenia Awa. Główny materiał stanowi drewno, choć pojawiają się też figury wykonane z kamienia, żelaza czy rzadziej z gliny. Dla twórcy dogońskiego najważniejsze znaczenie ma kontekst duchowy, symboliczna nadbudowa ukryta w formie.

Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Kuratorka: Ewa Prądzyńska
Od 15 września do 30 listopada 2017 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz