• 2017-09-13

Wojciech Plewiński – nie tylko portrecista

Wojciech Plewiński – jeden z czołowych polskich fotografów powojennych – znany jest przede wszystkim jako portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca legendarnych okładek „Przekroju”. Dorobek Plewińskiego jako reportera jest mniej znany, choć równie znaczący. Po prezentacji jego obszernej części w formie cyfrowego archiwum Fundacja Sztuk Wizualnych zaprezentuje reportaże mistrza na monumentalnej wystawie.

Wojciech Plewiński, z cyklu „Zauważone”, 1976 © Wojciech Plewiński ( (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński, z cyklu „Zauważone”, 1976 © Wojciech Plewiński ( (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński, urodzony w Warszawie, rocznik 1928, z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął współpracę z „Przekrojem”. Trwała ona do końca jego kariery zawodowej (choć fotografować nie przestał do dziś). Jako reportażysta współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”.

Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Jego humor czy ironia nigdy nie są niszczycielskie, poza nielicznymi wyjątkami dominuje w nich sympatia. W swoich zdjęciach Plewiński opowiada zwykle jakąś małą historię: próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków.

W kolejnych cyklach język jest już dojrzalszy i wyemancypowany, własny – znakomite sekwencje zamknięte między innymi w cyklach Italia ’57, Ziemie Zachodnie, Francja. Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy – Huty Katowice – ukazujący wszechpanujące marnotrawstwo i bałagan, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze. Fotografie powstające w ostatnich latach są dowodem żywotności pasji napędzającej Wojciecha Plewińskiego od wczesnych lat 50.

Wojciech Plewiński, z cyklu „Italia’57”, 1957 © Wojciech Plewiński ( (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński, z cyklu „Italia’57”, 1957 © Wojciech Plewiński ( (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość
Organizator: Fundacja Sztuk Wizualnych
Kurator: Wojciech Nowicki
Od 16 września do 4 października 2017 roku
Wernisaż: 15 września 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz