Natalia Janus-Malewska twarzą w twarz ze strachem

W 1979 roku Frank Reynolds, reporter telewizji ABC News, zapowiadając zaćmienie słońca, poinformował widzów, że następne takie zdarzenie będzie miało miejsce w 2017 roku. Wypowiedział wtedy cytowane ostatnio słowa „May the shadow of the moon fall on a world at peace”.

Natalia Janus-Malewska „Niech cień słońca upada na świat w pokoju”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Janus-Malewska „Niech cień słońca upada na świat w pokoju” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zygmunt Bauman opisuje XVI wiek jako przepełniony ciemnością i lękiem, a więc niepewnością tego, co ma się wydarzyć, „niewiedzą o zagrożeniu”. [...] Strach stał się głównym tematem realizacji Natalii Janus-Malewskiej. Problem zostaje przywołany za pomocą wyobrażonego lwa, po którym zostały tylko odciski. Lew stwarza możliwość wielu interpretacji bliskich autorce tematów, głośno obecnie dyskutowanych, jak Animal Studies czy posthumanizm. Ożywają odwieczne dualizmy człowiek – zwierzę czy natura – kultura.

Natalia Janus-Malewska przyznaje się do podejścia antynaturalistycznego. Taka optyka wymaga raczej odejścia od interpretowania strachu jako mechanizmu obronnego, elementu id niezbędnego do przetrwania osobników. W kulturze strach ma swoją odrębną historię, która już dawno nie ma nic wspólnego z naturalnymi reakcjami i ciągiem przyczynowo-skutkowym. Naturalne odruchy stały się elementem gry.

Fragment tekstu Bartosza Nowaka

Natalia Janus-Malewska – mieszka i pracuje w Szczecinie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Realizuje rzeźby, wideo oraz instalacje. Bada lęki oraz dualizmy obecne w współczesnej kulturze.

Natalia Janus-Malewska. Niech cień słońca upada na świat w pokoju
Kurator: Bartosz Nowak
Koordynacja wystawy: Joanna Saran
Koordynacja cyklu wystaw Bank Pekao Project Room 2017: Kamil Kuskowski
Od 14 września do 15 października 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz