20-lecie murali na Zaspie

Specjalnym spacerem z Lokalnymi Przewodnikami, z trasą-niespodzianką, Instytut Kultury Miejskiej świętuje 20-lecie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. O kształcie trasy zdecydują internauci, którzy wskażą 20 ulubionych murali.

Piotr Bondarczyk, „Pocałunek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bondarczyk, „Pocałunek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze wielkoformatowe prace na Zaspie powstały z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Rafał Roskowiński, który prowadził Pracownię Murales w Nadbałtyckim Centrum Kultury zorganizował w 1997 roku pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Muralu. Obecnie na Zaspie znajduje się 60 prac, które powstały w ramach Festiwalu Monumental Art (kurator: Piotr Szwabe) i inicjatyw Gdańskiej Szkoły Muralu (prowadzący: Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel). Turyści i mieszkańcy zwiedzają je latem podczas bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Cykliczne oprowadzania trwają od 2011 roku.

Jubileusz to dobry czas do podsumowań. Każdy z 60 murali w kolekcji to oddzielna historia i opowieść. To różnorodne style i nurty współczesnego malarstwa monumentalnego. To prace artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, inne są abstrakcyjne lub związane z osobistym doświadczeniem twórców czy hasłem przewodnim poszczególnych edycji Festiwalu Monumental Art. Anegdoty związane z powstaniem murali i historię Zaspy opowiadają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki podczas letnich spacerów. Jubileuszowy spacer będzie wyjątkowy –trasa będzie oparta na 20 ulubionych muralach, które wyłonione zostaną w głosowaniu. To także okazja do poznania wszystkich Lokalnych Przewodników i Przewodniczek podczas jednego spaceru! –mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Z okazji 20-lecia Kolekcji Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki poprowadzą 23 września specjalny spacer, którego szlak do końca pozostanie niespodzianką. O tym, jakie murale zostaną pokazane podczas wędrówki zadecydują wszyscy miłośnicy Zaspy. Od 12 do 19 września trwa głosowanie, w którym każdy może wybrać swoich pięć ulubionych, wielkoformatowych dzieł. 20 murali, które zbierze największą liczbę głosów zostaną pokazane podczas spaceru. Oprowadzać będzie wyjątkowe grono – wszystkie osoby, które są Lokalnymi Przewodnikami po Zaspie. Wycieczka zakończy się (i rozpocznie) pod Plamą GAK Przy ul. Pilotów 11. Będzie tort, świeczki, toast za przyszłość osiedla oraz quiz z nagrodami.

20 murali na 20-lecie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie – spacer i piknik
Głosowanie trwa od 12 do 19 września 2017 roku
Spacer: 23 września 2017 roku, godz. 12.00, start Plama GAK, ul. Pilotów 11
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR