• 2017-09-12

Spojrzenie na polski dokument

Dziworski, Drygas, Piwowski i Bławut – 16 września po wakacyjnej przerwie wraca cykl Wtedy – teraz. Seansom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i refleksja nad rolą i specyfiką filmu dokumentalnego. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk, a program spotkań uzupełnią wybrane przez niego filmy dokumentalne. Bohaterem wrześniowej odsłony będzie Bogdan Dziworski, największy eksperymentator polskiego dokumentu.

Kadr z filmu „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterem pierwszego spotkania będzie Bogdan Dziworski – dokumentalista, operator, wykładowca. W latach 70. minionego wieku to on dokonał rewolucji w sportowym dokumencie – nie tylko polskim, ale i światowym. Bogdan Dziworski jest jednym z niewielu polskich twórców filmowych (obok Andrzeja Jurgi czy Mariusza Waltera), którzy tematem swoich produkcji uczynili zmagania sportowe. Jego dokumenty opowiadają o ludziach, o ich walkach samych ze sobą, mechanizmach rywalizacji, pokazują także cenę porażek i sukcesów. Nie ma w polskim kinie większego specjalisty od sportowych opowieści. Wieczór rozpocznie projekcja filmów Hokej, Sceny narciarskie z Franzem Klammerem oraz Szapito.

Dziworski początkowo zajmował się fotografią, a po ukończeniu studiów operatorskich w łódzkiej szkole filmowej w 1973 roku zadebiutował jako reżyser form dokumentalnych. W jego filmach odbija się duch czasów, w których powstawały. O wyjątkowym filmowym spojrzeniu Bogdana Dziworskiego pisał także Tadeusz Konwicki, określając jego sztukę jako poezję, której treścią jest forma, sam sposób patrzenia. „Czegoś równie pięknego i poruszającego nie widziałem od lat” – wspominał.

Do polskich filmów dokumentalnych wracam regularnie od wielu lat, czy to dla własnej przyjemności, czy to w ramach licznych zajęć ze studentami. Nieustannie zadziwia mnie, z jaką przenikliwością twórcy Polskiej Szkoły Dokumentu opisywali i opisują naszą rzeczywistość, znajdując w niej zarazem pierwiastek uniwersalny. Niniejszy cykl zrodził się z przekonania, że pomiędzy klasyką rodzimego dokumentu, a współczesnym kinem i kulturą istnieje żywa, definiowana wciąż na nowo więź ­– mówi kurator cyklu, Michał Oleszczyk.

Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem oraz pokaz współczesnego filmu nawiązujący do tematu spotkania: Opera o Polsce Piotra Stasika.

Wtedy – teraz: Bogdan Dziwroski
16 września 2017 roku
Kino FINA w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR