Light. Move. Festival. w Łodzi

55 podświetlonych kamienic, 30 rzeźb świetlnych w przestrzeni miejskiej oraz 6 mappingów 2D/3D to główne elementy programu tegorocznej edycji Light. Move. Festival. Największy festiwal światła w Polsce stawia na architektoniczne iluminacje, które są jego wyróżnikiem także na świecie.

Łukasz Czarnecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Czarnecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku Light. Move. Festiwal. nawiązuje do stulecia awangardy w Polsce. Twórcy zaproszeni do udziału w festiwalu światła inspirowali się dorobkiem awangardy w sztuce m.in. takich artystów, jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali.

W siódmej edycji postawiono na rekordową ilość atrakcji.

W ostatni weekend września podświetlimy artystycznie na ul. Piotrkowskiej aż 55 kamienic, a kolorowym iluminacjom przy najsłynniejszej ulicy w Polsce będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Na festiwalowej mapie pojawi się 30 instalacji świetlnych, projekcji wielkoformatowych i animacji. Ci z uczestników, którzy zechcą zobaczyć wszystkie atrakcje na najdłuższej trasie, do pokonania będą mieli niemal 15 kilometrów – mówi Beata Konieczniak kreator artystyczny i pomysłodawca Light.Move.Festival.

 

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy budynek może być dziełem sztuki, Festiwal Światła tradycyjnie zawita na Plac Wolności. Fasady Kościoła Zesłania Ducha Świętego oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego oddane zostały w ręce krakowskich artystów – plastyków, którzy malowanie światłem opanowali do perfekcji. Na kościele zaświeci pełna detali i barw projekcja mappingowa Światłem Malowane, zamieniając jego ściany w prawdziwe płótno malarskie. Muzeum zaś będzie miejscem dla Paradoxu, czyli bajkowego mappingu architektonicznego, wielkoformatowej projekcji 3D, która zmieniając muzeum zabierze widzów w zaskakującą podróż pomiędzy światami.

Organizowany od 2011 roku przez Fundację Lux Pro Monumentis Light. Move. Festival. to jeden z największych festiwali światła w Europie. Prace artystów z Polski i całego świata podczas poprzedniej edycji obejrzało ponad pół miliona osób. Przez trzy dni (29.09-01-10.) zwiedzający mogą podziwiać iluminacje, mappingi 2D/3D oraz instalacje bezpłatnie. Festiwal stawia na egalitarność. Sztuka wychodzi do widza, dlatego świetlne iluminacje możemy zobaczyć na fasadach kamienic, kościołów i w parkach.

Light. Move. Festiwal.
Od 29 września do 1 października 2017 roku
Fundacja Lux Pro Monumentis
Łódź

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR