Light. Move. Festival. w Łodzi

55 podświetlonych kamienic, 30 rzeźb świetlnych w przestrzeni miejskiej oraz 6 mappingów 2D/3D to główne elementy programu tegorocznej edycji Light. Move. Festival. Największy festiwal światła w Polsce stawia na architektoniczne iluminacje, które są jego wyróżnikiem także na świecie.

Łukasz Czarnecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Czarnecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku Light. Move. Festiwal. nawiązuje do stulecia awangardy w Polsce. Twórcy zaproszeni do udziału w festiwalu światła inspirowali się dorobkiem awangardy w sztuce m.in. takich artystów, jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali.

W siódmej edycji postawiono na rekordową ilość atrakcji.

W ostatni weekend września podświetlimy artystycznie na ul. Piotrkowskiej aż 55 kamienic, a kolorowym iluminacjom przy najsłynniejszej ulicy w Polsce będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Na festiwalowej mapie pojawi się 30 instalacji świetlnych, projekcji wielkoformatowych i animacji. Ci z uczestników, którzy zechcą zobaczyć wszystkie atrakcje na najdłuższej trasie, do pokonania będą mieli niemal 15 kilometrów – mówi Beata Konieczniak kreator artystyczny i pomysłodawca Light.Move.Festival.

 

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy budynek może być dziełem sztuki, Festiwal Światła tradycyjnie zawita na Plac Wolności. Fasady Kościoła Zesłania Ducha Świętego oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego oddane zostały w ręce krakowskich artystów – plastyków, którzy malowanie światłem opanowali do perfekcji. Na kościele zaświeci pełna detali i barw projekcja mappingowa Światłem Malowane, zamieniając jego ściany w prawdziwe płótno malarskie. Muzeum zaś będzie miejscem dla Paradoxu, czyli bajkowego mappingu architektonicznego, wielkoformatowej projekcji 3D, która zmieniając muzeum zabierze widzów w zaskakującą podróż pomiędzy światami.

Organizowany od 2011 roku przez Fundację Lux Pro Monumentis Light. Move. Festival. to jeden z największych festiwali światła w Europie. Prace artystów z Polski i całego świata podczas poprzedniej edycji obejrzało ponad pół miliona osób. Przez trzy dni (29.09-01-10.) zwiedzający mogą podziwiać iluminacje, mappingi 2D/3D oraz instalacje bezpłatnie. Festiwal stawia na egalitarność. Sztuka wychodzi do widza, dlatego świetlne iluminacje możemy zobaczyć na fasadach kamienic, kościołów i w parkach.

Light. Move. Festiwal.
Od 29 września do 1 października 2017 roku
Fundacja Lux Pro Monumentis
Łódź

Dodaj komentarz