Tak właściwie to czyj jest Kosmos??

Festiwal Przemiany pod hasłem „Czyj jest Kosmos?” podejmuje temat eksploracji przestrzeni kosmicznej w kontekście nowych modeli ekonomicznych oraz technologii, które przygotowują grunt pod takie projekty, jak wydobycie surowców na asteroidach czy zasiedlenie Marsa. Czy postęp technologiczny przyniesie za sobą nowe modele życia społecznego? Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zainicjuje debatę o społeczeństwie, dla którego Kosmos to już nie tylko marzenia, ale codzienność.

„Czyj jest Kosmos?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czyj jest Kosmos?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idea eksploracji Kosmosu, rozpięta pomiędzy potrzebą poznania a chęcią zysku i panowania, budzi tyleż nadziei, co obaw. Do kogo będzie należał Kosmos? Czy planowane misje i programy doprowadzą do zrównoważonej współpracy, czy wręcz przeciwnie – spowodują wyścig po surowce, patenty i władzę? Kto będzie czerpał z tego korzyści? Do dyskusji zaproszono naukowców: inżynierów, astronomów, astrofizyków, astrobiologów, humanistów, kosmopsychologów, socjologów, etyków i prawników. Naszymi gośćmi są również artyści, projektanci, architekci, ekolodzy i aktywiści społeczni. Razem, w interdyscyplinarnych zespołach, w atmosferze otwartości i twórczego eksperymentowania, będziemy rozmawiać o tym, jaka przyszłość czeka nas poza bezpiecznym, ziemskim habitatem.

Program festiwalu to: wystawa pt. Powrót na Księżyc, prezentująca badania naukowe, projekty technologiczne oraz prace z zakresu art&science, designu i architektury; Pierwszy Kongres Marsjański – forum do dyskusji i proponowania konkretnych rozwiązań dotyczących bezpiecznego zasiedlania Marsa i budowania międzyplanetarnej cywilizacji. Przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do poznania nowych kierunków badań naukowych i praktyk artystycznych zapewnią: całodniowy program paneli dyskusyjnych (wyjątkowa okazja do osobistych rozmów z twórcami, stojącymi za tegoroczną edycją Przemian), dwa wykłady specjalne: Joe Davisa – amerykańskiego badacza, artysty i wizjonera z MIT i Harvardu oraz Leopolda Summerera – naukowca i szefa zespołu Advanced Concepts Team w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zajmującego się badaniami nad przyszłością; Przemiany Medialab – zamknięte warsztaty dla naukowców, projektantów i branży kreatywnej oraz Openlaby: otwarte warsztaty z geologii planetarnej i pokaz z ekipą konstruktorów łazików marsjańskich.

We współpracy z Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO zorganizowany zostanie całodniowy program dla nauczycieli i uczniów szkół średnich –Przemiany Młodych, a w nim: wykład Alany Bartolini, ekspert ds. edukacji STEM w Europejskiej Agencji Kosmicznej, która opowie o najbardziej pożądanych kierunkach studiów w sektorze kosmicznym oraz jakie umiejętności są potrzebne do realizacji międzynarodowych projektów o ogromnym budżecie.

W bogatym programie festiwalu także Kino Przemian – pokaz filmów Imagine Science Film Festival. Repertuar tworzą trzy bloki tematyczne, układające się w spójną opowieść o Kosmosie, nowych technologiach i różnorodności życia na Ziemi. Plenerowy koncert Przemiany Live! – w roli głównej gwiazdy muzyki elektronicznej: Andy Stott (UK), Demdike Stare (UK), HMOT (Rosja), Astma i FOQL z Polski. Nowość w tym roku – koncert Marsjański pył w Planetarium.

Festiwal Przemiany: „Czyj jest Kosmos?”
Od 14 do 17 września 2017 roku
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dodaj komentarz