Nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie

We wrześniu w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie prezentowana będzie wystawa Części i całość.

„Części i całość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Części i całość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na całość składają się części. Każda z nich może być także odrębną całością. Składowe te istnieją więc w pojedynkę, ale mogą również nawzajem się dopełniać, równoważyć – na zasadzie podobieństw i kontrastów; przechodząc niejako od monodii do polifonii , tak jak w muzyce.

Namysł nad powyższym twierdzeniem stał się inspiracją do nadania tytułu wystawie czwórki artystów grafików, związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekspozycja ta miałaby być próbą zaprezentowania odrębnego, a jednocześnie współbrzmiącego głosu czterech postaw twórczych.

Kluczem doboru artystów stała się linia podziału, przebiegająca na różnych płaszczyznach. Mamy tu zatem prezentację grafik dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, mówiących zindywidualizowanym językiem formy, a jednocześnie stanowiących zgrany zespół pedagogów, spoglądających w tym samym kierunku, jakim jest szeroko rozumiane dobro studenta.

Widzimy zarówno tradycyjne grafiki warsztatowe, jak i grafikę cyfrową. Niezależnie jednak od stosowanych technik, wszystkie prace łączy dojrzała, świadoma i konsekwentna postawa ich twórców, pozwalająca każdemu z nich na wypracowanie własnego, rozpoznawalnego w świecie sztuki języka wypowiedzi artystycznej.

Tekst: Joanna Janowska-Augstyn

Części i całość
Artyści: Agnieszka Dobosz-Bruchnalska, Joanna Janowska-Augustyn, Łukasz Cywicki, Grzegorz Frydryk
Od 12 września do 3 października 2017 roku
Wernisaż: 12 września 2017 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie

Dodaj komentarz