• 2017-09-11

Fotografie, które nie zmieniły świata

Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę Krzysztofa Millera Fotografie, które nie zmieniły świata. Wystawa towarzyszy promocji albumu pod tym samym tytułem.

„Krzysztof Miller. Fotografie, które nie zmieniły świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krzysztof Miller. Fotografie, które nie zmieniły świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest kolejną okazją aby przekonać się, że Miller był nie tylko najlepszym polskim fotoreporterem wojennym, ale jednym z najlepszych obserwatorów rzeczywistości. Nie ma sensu opisywać tu zaprezentowanego wyboru zdjęć – są tam zarówno najbardziej znane kadry Millera z RPA (zdjęcie na okładce uważa za najważniejszą fotografię, którą wtedy zrobił), Czeczenii czy Konga, jak i świetne obrazy z Jarocina, pielgrzymek papieskich czy z podróży koleją transsyberyjską. Większość wybrał sam. Prawdziwa uczta dla fotografa.

O Krzysztofie Millerze pisze kurator, Andrzej Zygmuntowicz: Krzysztofa Millera od roku nie ma z nami. Zostało jego dzieło, stworzone z pasji opowiadania: o świecie naszych czasów, o trudzie istnienia, o złu, które w nas siedzi i często steruje naszymi poczynaniami, ale i o walce tegoż zła z dobrem, które szczęśliwie też w nas jest.

Jako główny temat swoich fotograficznych opowieści Krzysztof Miller wybrał odnajdowanie się człowieka w stanach ekstremalnych, a takim stanem jest najczęściej wojna, kataklizm wywołany siłami natury lub błędami człowieka, czy nagłe zdarzenie jednostkowe, którego przebiegu nie da się w pełni przewidzieć. W takich krańcowych warunkach najdokładniej widać to spotykanie się dobra i zła, i jak człowiek szuka swojego miejsca w tym zwarciu, by jego człowieczeństwo obroniło się przed wychylającymi się spod skóry zwierzęcymi instynktami.

Krzysztof Miller. Fotografie, które nie zmieniły świata
Od 11 września do 6 października 2017 roku
Wernisaż: 11 września 2017 roku, godz. 19.30
Stara Galeria ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz