• 2017-09-11

Kilar w rocznicę urodzin

Prawie za dwa miesiące w katowickim Spodku odbędzie się wielkie widowisko muzyczne –koncert z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara. Wydarzenie uświetnią swoją obecnością wybitni muzycy: Kuba Stankiewicz, Paweł Trojak i Ingolf Wunder. Gościem specjalnym koncertu będzie również piłkarz, Jakub Błaszczykowski, który wręczy w Spodku nagrodę swojej fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski.

Kilar w rocznicę urodzin (źródło: materiały prasowe)

„Kilar w rocznicę urodzin” (źródło: materiały prasowe)

24 września najpopularniejsze dzieła Wojciecha Kilara wykonają w Spodku trzy orkiestry: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Program koncertu wzbogaci udział wybitnych muzyków.

Wystąpią:

Kuba Stankiewicz – jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych. Absolwent Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. W czasie pobytu w USA został półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie, współpracował również z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa. Po powrocie do kraju założył kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim i Cezarym Konradem, z którymi w 1993 roku nagrał płytę Northern Song, wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku. W 2013 roku ukazała się solowa płyta artysty z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem nagrał płytę z utworami Victora Younga. Zajmuje się działalnością pedagogiczną (w 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu), jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych.

Paweł Trojak – baryton, utytułowany laureat licznych międzynarodowych konkursów wokalnych. Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na perkusji, następnie ukończył klasę śpiewu solowego pod kierownictwem dr Alicji Płonki. Student Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2014 roku występował w roli Zbigniewa w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Pawła Adamka w MOK w Dębicy. W 2015 roku, również pod jego dyrekcją, wykonał partię tytułową w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. W kwietniu 2017 roku zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wcielając się w rolę Jonka w spektaklu Cud albo Krakowiaki i Górale Jana Stefaniego w reżyserii Jarosława Kiliana i pod dyrekcją Władysława Kłosiewicza. Bierze udział m.in. w koncertach z towarzyszeniem takich orkiestr, jak: TW-ON w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Opery Krakowskiej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. W sezonie 2017/2018 występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w partii Le Dancaïre w premierze Carmen Bizeta.

Ingolf Wunder – światowej sławy pianista, laureat II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku. Otrzymał dodatkowo nagrodę publiczności i nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu i poloneza-fantazji. Karierę rozpoczął po zwycięstwach w konkursach młodzieżowych: VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Premio Vittoria Jaffa Righetti w Cortemilia (Włochy 1999). Koncertuje w wielu zakątkach świata, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Japonii, Chinach, Korei w Ameryce Południowej i USA. W grudniu 2012 roku zadebiutował jako dyrygent, prowadząc Orkiestrę Akademii Muzycznej w Krakowie w koncercie w Filharmonii Krakowskiej na zakończenie swojego stażu dyrygenckiego pod kierunkiem prof. Pawła Przytockiego. Od 2010 r. jest wyłącznym artystą Deutsche Grammophon, która wydała m.in. jego pierwszą płytę z utworami konkursowymi Chopina (2011).

Kilar w rocznicę urodzin
24 września 2017 roku, godz. 18.00
Spodek, Katowice

Dodaj komentarz