Kiedy rzemieślnik zmienia się w artystę – o wykorzystaniu metalu w sztuce

Metal to niezwykle wdzięczny materiał, który w zależności od zastosowanej techniki jego obróbki umożliwia uzyskanie niezwykle zróżnicowanych efektów. Zdecydowanie najczęściej myśląc o metalu, przychodzą nam do głowy jego zastosowania w przemyśle, motoryzacji, a także przy budowie i wykańczaniu domów oraz mieszkań. Tymczasem wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ogromu możliwości, jakie daje metal, jeśli chodzi o jego wykorzystanie w sztuce. Obecnie jest on coraz częściej używany przez artystów do tworzenia prawdziwych dzieł.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Metal jako materiał do tworzenia rzeźb i płaskorzeźb

Rzeźba jest niezwykle kreatywnym rodzajem sztuki, który pozwala na użycie naprawdę ciekawych materiałów. Wbrew pozorom, coraz częściej wykorzystywany do tego celu jest metal w różnych odmianach oraz kolorach. Utalentowany spawacz artysta może zrealizować niemal każdą swoją wizję artystyczną i wykonać nawet najbardziej fantazyjne kształty i formy. Metal sprawdza się przede wszystkim jako materiał do tworzenia rzeźb oraz płaskorzeźb w stylu futurystycznym. Szare, chłodne ubarwienie sprawia, że ozdoby z niego wykonane świetnie odnajdą się we wnętrzach o stylistyce nowoczesnej i minimalistycznej.

Istnieją jednak rodzaje metali, które będą wprost stworzone do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym – mowa w tym wypadku głównie o mosiądzu. Szczególnie efektownie prezentują się rzeźby oraz płaskorzeźby wykonane z mniejszych elementów spawanych, połączonych następnie w większą, bardziej efektowną formę o określonym kształcie. Twórcę ogranicza wtedy tylko jego wyobraźnia, a do tworzenia prawdziwych arcydzieł wystarczy, taka jak na przykład model S-MIGMA 250.IGBT, dostępny w sklepie Expondo.pl. Oczywiście potrzebny jest też ogromny talent i umiejętności.

Meble artystyczne z metalu

Co jeszcze może tworzyć z metalu? Innym, cieszącym się ogromną popularnością sposobem na wykorzystanie metalu do ozdabiania wnętrz naszych domów i mieszkań są meble artystyczne zdobione różnego rodzaju elementami metalowymi. Zazwyczaj mowa w tym wypadku o kunsztownie zdobionych, często kutych elementach, takich jak nogi od stołów, oparcia krzeseł, kute wezgłowia łóżek oraz metalowe wieszaki na ubrania. Wszystkie one mogą posiadać zarówno formę bardziej minimalistyczną, jak również wyróżniać się bogactwem zdobień w wielu zróżnicowanych kształtach.

Kute elementy we wszelkiego rodzaju meblach szczególnie upodobali sobie właściciele domów, utrzymanych w tradycyjnej stylistyce. Często meble zdobione metalowymi elementami są umiejscowione w sąsiedztwie cennych antyków i w tej roli sprawdzają się naprawdę wyśmienicie.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Metal jako efektowne towarzystwo kwiatów

Nie tylko floryści wciąż szukają coraz to nowych form ciekawego wyeksponowania naturalnego piękna kwiatów ciętych oraz doniczkowych. Również właściciele wielu mieszkań chętnie sięgają po kunsztownie zdobione, metalowe kwietniki, które doskonale uwypuklają efektowny wygląd niemal wszystkich odmian roślin doniczkowych.

Kute kwietniki sprawdzą się zarówno we wnętrzach utrzymanych w klasycznej stylistyce, jak również będą fenomenalnie korespondowały z bijącą obecnie rekordy popularności stylistyką urban jungle. Surowy chłód metalu stanowi bez wątpienia doskonałe tło do wybujałej zieleni roślin, którą doskonale podbija i wydobywa z niej nowe tony.

Często pozornie pospolite i dobrze znane od pokoleń odmiany kwiatów, takie jak paprocie czy też bluszcze, zyskują zupełnie nowy wygląd, kiedy umiejscowimy je na efektownym metalowym kwietniku. Dla uzyskania ciekawego kontrastu, warto umieścić rośliny bez kwiatów na kwietnikach ozdobionych kutymi podobiznami.

Warte uwagi są również wazy i kosze na kwiaty zdobione metalowymi elementami. Takie surowe ozdobniki mogą stać się bardzo interesującym elementem każdej kompozycji florystycznej, zarówno tej tworzonej przez wykwalifikowanych specjalistów, jak i tej układanej przez amatorów w zaciszu domowym.

Sztuka z metalu wkracza do ogrodów

Kute ogrodzenia czy furtki to zdecydowanie najczęściej spotykana forma wykorzystania wyrobów artystycznych, wykonanych z metalu w warunkach domowych. Niezwykle efektowne zdobienia na ogrodzeniach potrafią nadać naszej posesji niepowtarzalnego charakteru i skutecznie przykuć spojrzenie każdego przechodnia. Największą popularnością w tym względzie cieszą się wzory inspirowane naturą – kwiaty, liście, winne grona oraz wizerunki zwierząt. Ponadto kute zdobienia często goszczą na meblach ogrodowych, takich jak ławki, stolik czy też krzesła, a także bywają często spotykane na elementach małej architektury ogrodowej – pergolach bądź altankach.

Obecnie do łask wróciły też zdobienia wykonane na metalu pomalowanym na kolor biały. Ich niewinny i delikatny charakter dodatkowo kontrastuje z soczystą ogrodową zielenią.

Jak widać, metal znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle i budownictwie. To doskonały materiał dla artysty, który za pomocą spawarki, może stworzyć niesamowite dzieła sztuki. Informacje techniczne zebrałem dzięki stronie: https://www.expondo.pl/przecinarki-plazmowe/

Dodaj komentarz