• 2017-09-11

Pokot Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara

Pokot w reżyserii Agnieszki Holland, którego scenariusz powstał na bazie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych, został wybrany polskim kandydatem do Oscara 2018 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Agnieszka Holland już dwukrotnie miała szansę na oscarową statuetkę – w roku 1985 za Gorzkie żniwa oraz w 2011 za W ciemności.

Agnieszka Holland na planie filmu „Pokot”, fot. R. Palka (źródło: materiały prasowe)

Agnieszka Holland na planie filmu „Pokot”, fot. R. Palka (źródło: materiały prasowe)

Decyzję, że polskim kandydatem do Oscara będzie Pokot, podjęła Komisja Oscarowa w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Informacja została ogłoszona w sobotę, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Pokot to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. Pokot to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat – uzasadniał Paweł Pawlikowski, przewodniczący Komisji Oscarowej.

Cieszę się, że nasz film został uznany za godny, by reprezentować polską kinematografię w oscarowym wyścigu – tak Agnieszka Holland skomentowała decyzję Komisji Oscarowej, że to właśnie Pokot w jej reżyserii będzie polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. – Film został wyselekcjonowany przez szereg ważnych amerykańskich festiwali z nowojorskim na czele – będziemy mieli więc możliwość zobaczyć, jak reaguje na niego amerykańska publiczność. W tym roku możemy obserwować wysyp dobrych filmów, szczególnie w Europie, więc konkurencja będzie bardzo trudna. Ale łatwa nigdy nie jest, o czym już parokrotnie mogłam się przekonać! – dodała reżyserka.

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland, fot. R. Palka (źródło: materiały prasowe)

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland, fot. R. Palka (źródło: materiały prasowe)

Scenariusz Pokotu powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Pisarka jest również jego współautorką. Główną bohaterką opowieści jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Wegetarianka i astrolożka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdują się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas tegorocznego, 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą Alfreda Bauera za wytyczanie nowych perspektyw w sztuce (w 2009 roku laureatem tej samej nagrody był Andrzej Wajda).

Pokot ma szansę na zdobycie nominacji do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Znalazł się w gronie 51 tytułów, które będą się ubiegać o nagrody. Film Agnieszki Holland otrzymał rekomendację FIPRESCI.

Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, współautorem Rafał Paradowski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Pokot w reżyserii Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara
9 września 2017 roku

Dodaj komentarz