Zrozumieć stan zagrożenia

13 września Ewa Sułek, badaczka sztuki ukraińskiej, przedstawi fragmenty swojej nieopublikowanej jeszcze książki, którym towarzyszyć będzie wystawa prac ukraińskich artystów: Zhanny Kadyrovej, Darii Koltsovej i Mykhailo Kryvena.

Zhanna Kadyrova, „Za ogrodzeniem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zhanna Kadyrova, „Za ogrodzeniem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stan zagrożenia to moment, w którym jeszcze nic się nie dzieje. To moment niepewności i obserwacji, moment czujności i zawieszenia, małej stabilizacji. W 2014 roku Ewa Sułek rozpoczęła pracę nad książką o sztuce Ukrainy w dobie konfliktu; interesuje ją jak funkcjonuje sztuka w kraju w stanie wojny, o czym mówi, w jaki sposób opowiada o nowej rzeczywistości. Wojna i rewolucja często przedstawiane są poprzez działania zbrojne i polityczne. Tymczasem konflikty mają też swoje drugie oblicze – ciche i codzienne, pełne drobnych zmian, nowych praktyk, mających na celu przystosowanie do zmienionych realiów życia.

Darya Koltsova bada zaś jak zmieniają się zachowania społeczne w obliczu zagrożenia i jak można sobie z nim radzić. Obserwuje powrót do rytualnych czynności i wierzeń, które mogą pomóc w ochronie życia. Zhanna Kadyrova dokonuje interwencji w przestrzeni półwyspu Biruchyi, z którego widać Krym. Mykhailo Kryven przedstawia intymną serię fotografii wojennych, ukazujących ukrytą stronę konfliktu zbrojnego, Wszystkie te działania łączy spokojna obserwacja i kontemplacja, próba zrozumienia nowej rzeczywistości.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się czytanie performatywne fragmentów książki Ewy Sułek w wykonaniu Artema Manuilova, ukraińskiego aktora mieszkającego w Polsce. Książka ukaże się na przełomie 2017 i 2018 roku.

Stan zagrożenia – wystawa i czytanie performatywne
13 września 2017 roku o godzinie 19.00
Pracownia Duży Pokój w Warszawie

Dodaj komentarz