Obraz, który pluje w twarz

Apteka Sztuki w Warszawie zaprasza na wystawę Piotra Ambroziaka Plujący Obraz, której wernisaż będzie miał miejsce 22 września. Wystawa odbywa się w ramach Warsaw by Art – cyklicznego wydarzenia kulturalnego w stolicy, które będzie miało swoją pierwszą odsłonę we wrześniu tego roku.

Piotr Ambroziak, bez tytułu, akryl, drewno, żywica, spray, 86x66 cm, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Ambroziak, bez tytułu, akryl, drewno, żywica, spray, 86x66 cm, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Ambroziak mówi o swojej twórczości, że jest ona zapisem miejskiego ADHD.

Próżno tu szukać polukrowanych, hipsterskich widoczków. To raczej nieustanne zmaganie, zapis skrajnych emocji jednostki pragnącej w zbrutalizowanej rzeczywistości odnaleźć sens. Tytuł wystawy odnosi się do opinii jednego z widzów, że przedstawiane obrazy plują odbiorcom w twarz.

Obrana konwencja – agresywna, pośpieszna i gwałtowna – unaocznia zagubienie w świecie pełnym cierpienia i przemocy. Ambroziak miota się w twórczym transie, znacząc płótno odciskami dłoni. Dukt jego pędzla jest szybki, nerwowy, jakby wciąż trwała pogoń za uciekającym czasem. Gęsta siatka linii szatkuje przestrzeń, wywołując emocjonalne napięcie. Niekiedy pociągnięcia rwą się gwałtownie, pozostawiając prace nieukończone. Farba gdzieniegdzie wyciskana prosto z tuby tworzy migotliwe, jaskrawe akcenty.

Katarzyna Haber

24 września o godz. 11.00 rozpocznie się spotkanie Artysta czy szaman – społeczne role – dyskusja Katarzyny Haber z Piotrem Ambroziakiem o korzeniach sztuki, inspiracjach i współczesnej dziwnej roli artysty.

Warsaw by Art to z założenia cykliczne wydarzenie kulturalne w stolicy. Jego pierwsza edycja będzie miała miejsce w dniach 22–24 września. Projekt powstał z potrzeby solidarności wśród osób i instytucji działających na rynku sztuki. Jest inicjatywą właścicieli i kuratorów warszawskich galerii sztuki przy aktywnym współudziale osób zaangażowanych w kształtowanie wizerunku i treści współczesnej kultury polskiej. W projekcie biorą udział zarówno galerie prywatne jak również galerie o charakterze społecznym, a także instytucje związane z życiem kulturalnym stolicy. Bogaty program trzydniowego wydarzenia skierowany jest do wszystkich odbiorców sztuki. Na wszystkie wystawy wstęp jest wolny. Wspólnym celem organizatorów tego wydarzenia jest szeroko pojęta promocja sztuki współczesnej, budowanie wizerunku Warszawy, jako metropolii bogatej kulturowo oraz wzmocnienia jej konkurencyjności w Europie.

Piotr Ambroziak. Plujący Obraz
Wernisaż: 22 września 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 14 października 2017 roku
Apteka Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR