• 2017-09-09

Jak opowiedzieć Kraków – miasto palimpsest?

Czy Kraków mógłby być miastem kreatywnym i co by to mogło znaczyć? Co różni go od innych miast Środkowej Europy? Jakie piosenki nuciły krakowskie kwiaciarki na rynku w kwietniu 1990 roku? Specyfikę Krakowa – miasta palimpsestu – w najnowszym numerze kwartalnika „Herito” wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury próbują uchwycić historycy, dyplomaci, literaturoznawcy, tłumacze, politolodzy, ekonomiści, menadżerowie kultury i architekci.

„Herito”, nr 27/2017  – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Herito”, nr 27/2017 – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Autorzy tekstów z 27. numeru spoglądają na Kraków z bliska i oddali, badają jego fenomen w literaturze i sztuce, prognozują optymalne kierunki rozwoju i zastanawiają się, czy dzisiaj jest jeszcze miastem światowego dziedzictwa kultury czy już tylko masowej turystyki.

O to, co wyróżnia Kraków od innych miast na świecie, o ile rzeczywiście jego inność jest odczuwalna, pytają m.in. amerykański historyk, dyrektor nowojorskiego Centrum Studiów Europejskich i Śródziemnomorskich ­Larry Wolff; austriacki dyplomata Emil Brix; urodzony w Polsce profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Shlomo Avineri; czy słoweńska literaturoznawczyni, eseistka i tłumaczka Simona Škrabec.

Jakim miastem jest dziś Kraków, mierząc się – podobnie jak wiele europejskich i nieeuropejskich miast – z problemami związanymi z dziedzictwem i przeszłością, zastanawiają się w najnowszym numerze m.in. urbanista, dyrektor Muzeum Historii Barcelony Joan Roca y Albert, dyplomata, sekretarz węgierskiego komitetu UNESCO Gábor Soós i litewski antropolog kultury z Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie Scjapan Sturejka.

Czy Kraków ma swoją powieść miejską? Nieoczywisty literacki obraz Krakowa – Miasta Literatury UNESCO – starają się odtworzyć w najnowszym numerze podróżnik i dziennikarz „The Guardian” James Hopkin; slawista, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego Alois Woldan oraz autorka bestsellerowej serii kryminałów Gaja Grzegorzewska.

Na szczególną uwagę zasługuje esej polsko-amerykańskiej pisarki i historyczki żydowskiego pochodzenia Evy Hoffman, wspominającej Kraków jako miejsce trudnej pamięci oraz nieznany szerzej tekst jednego z najważniejszych twórców literatury angielskojęzycznej Colma Tóibína, który sportretował miasto pod Wawelem tuż po upadku żelaznej kurtyny.

W najnowszym numerze „Herito” znalazły się ponadto recenzje ciekawych książek poświęconych dziedzictwu Europy Środkowej, a także zapowiedzi wartych obejrzenia wystaw.

„Herito”, nr 27/2017
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz