• 2017-09-09

Ana, mon amour w październiku w kinach

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym MFF w Berlinie film Ana, mon amour to kolejny dramat psychologiczny Cãlina Petera Netzera, jednego z reżyserów rumuńskiej nowej fali. Polska premiera już 20 października.

„Ana, mon amour”, reż. Cãlin Peter Netzer (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ana, mon amour”, reż. Cãlin Peter Netzer (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Początki miłości Any (Diana Cavallioti) i Tomy (Mircea Postelnicu) sięgają czasów studenckich; nie bez znaczenia dla kondycji ich związku są jednak zaburzenia psychiczne dziewczyny. Czy para poradzi sobie z traumatycznym doświadczeniem? A także czy młodzieńcze zauroczenie przetrwa próbę czasu? Odpowiedzi, jak zwykle u Netzera, będą zaskakujące i niejednoznaczne…

Cãlin Peter Netzer urodził się w 1975 roku w Petroszanach, w rodzinie transylwańskich Sasów. Na początku lat 80. wyemigrował wraz z rodziną do zachodnich Niemiec; po rewolucji wrócił jednak do Rumunii. Ukończył Narodowy Uniwersytet Sztuki Teatralnej i Filmowej im. I. L. Caragiale w Bukareszcie. Zrealizował kilka docenionych krótkometrażówek, by w 2003 roku podbić Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno debiutanckim dramatem Maria. Światowy rozgłos przyniosła reżyserowi film Pozycja dziecka, nagrodzony w 2013 roku Złotym Niedźwiedziem oraz FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Ana, mon amour, reż. Cãlin Peter Netzer
20 października 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz