Projekt badawczy Bartka Zaskórskiego

Nowa Kolonia w Gdańsku zaprasza od 9 września na wystawę Bartka Zaskórskiego Wsie. Ekspozycja odbywa się w ramach projektu OPEN.

Bartek Zaskórski, „Wsie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Zaskórski, „Wsie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmyślone badanie zmyślonych miejscowości z użyciem zmyślonej i niesprecyzowanej metodologii. Słowo „wieś” jest niezobowiązującym (w sensie narzucanych przez to słowo skojarzeń) punktem wyjścia: wieś okazuje się odizolowaną od zewnętrznego świata krainą, badaną przez niewidzialnego badacza, której rzeczywistość określona jest przez fiksacje mieszkańców.

Na projekt składa się 10 słuchowisk, opowiadających o poszczególnych zamkniętych społecznościach, nazwanych wsiami. Narratorem jest badacz, który nigdy nie wchodzi w interakcje z przedmiotem badań. Badacz jest znudzony, zmęczony swoją pracą, polegającą na byciu niewidzialnym, badaniu omawianych wsi, pisaniu sprawozdań i referowaniu ich.

W tle narracji słychać ścieżkę dźwiękową: utwory, w których ambient miesza się z popowymi samplami, nagrania terenowe z pomrukiem pracy silnika autobusu kursującego na linii Żytno-Częstochowa. Nagraniom towarzyszy projekcja filmów wideo. Każdej z wsi przyporządkowano jeden film-obraz, najczęściej w formie ruchomej fototapety, w której niewiele się dzieje. Te obrazy pochodzą z najbliższego otoczenia autora, jakim jest polska wieś, na której mieszka – złożona z lasów, pagórków, dziur w ziemi, zabudowań, resztek instalacji elektronicznych, łąk, insektów i tym podobnych.

Za cykl Wsie odpowiedzialni są:

  • Teksty, koncepcja, wideo: Bartosz Zaskórski
  • Głos: Konrad Materek
  • Muzyka: Bartosz Zaskórski i Konrad Materek

Bartosz Zaskórski – urodził się w 1987 roku. Studiował na ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i porosty, na ogół gra smutną, taneczną muzykę. W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu. Pochodzi ze wsi Żytno.

Bartosz Zaskórski. Wsie
Od 9 do 30 września 2017 roku
Wernisaż: 9 września 2017 roku, godz. 20.00
Nowa Kolonia w Gdańsku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR