Znajduję starożytności bardzo piękne

Od 20 września w Muzeum Niepołomickim będzie można oglądać wystawę Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera. Obejmuje ona zabytki sztuki starożytnej z kolekcji Książąt Czartoryskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Rodziny Potockich z Krzeszowic, eksponowane od 1993 do 2016 roku w Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

„Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Około stu obiektów kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej z okresu od XVII w. p.n.e. do IV w. n.e.,w tym rzeźby (posągi, reliefy sarkofagowe, stele) i wyroby rzemiosła artystycznego (m. in. biżuteria, przedmioty kosmetyczne, figurki brązowe i terakotowe, elementy uzbrojenia) wykonanych z fajansu, brązu i metali szlachetnych, drewna i kamienia, zestawionych w układach tematycznych, pozwala na porównanie poszczególnych etapów rozwoju najważniejszych kultur śródziemnomorskich i zjawisk w nich zachodzących.

Zderzenie kultur to podstawowy wątek wystawy, który staje się pretekstem do rozwinięcia tematów związanych z obrazem życia i rolą kobiet i mężczyzn w poszczególnych społeczeństwach. Oddanie sfery kobiecej i męskiej w świecie ludzi i bogów pokazuje, jak świat mitologiczny przenika się ze światem doczesnym, tworząc spójną całość w sposób, w jaki ją postrzegano w starożytności.

Drugim aspektem włączonym w narrację wystawy jest kontekst kolekcjonerstwa jako procesu wyboru dzieł sztuki. Wśród zabytków na wystawie znajdą się obiekty najwyższej jakości, ale też kilka kopii/falsyfikatów, których obecność w XIX-wiecznych zbiorach muzealnych jest naturalnym efektem rozwoju rynku kolekcjonerskiego i kształtowania się wiedzy o ocenie i wartościowaniu zabytków.

Organizatorzy: Muzeum Niepołomickie, Muzeum Narodowe w Krakowie

Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera
Od 20 września do 30 listopada 2017 roku
Muzeum Niepołomickie, Zamek Królewski w Niepołomicach

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR