Spojrzenia 2017. Nagroda Deutsche Bank

W tegorocznych Spojrzeniach biorą udział twórcy urodzeni pomiędzy rokiem 1984 a 1987, reprezentujący różne części Polski, których sztukę łączy jednak zainteresowanie człowiekiem – zarówno jednostkowe, jak społeczne.

Spojrzenia 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spojrzenia 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Axelrad od lat mieszka i pracuje w Londynie oraz Gliwicach. Jest autorką instalacji, fotografii, wideo i obiektów rzeźbiarskich. Jednym z tematów powracających w jej pracach jest przemoc obserwowana w relacjach międzyludzkich i społecznych, a przede wszystkim jej przejawy w przedmiotach codziennego użytku czy układach architektonicznych. Przemek Branas – performer i twórca wideo oraz instalacji, w swoich działaniach łączy wątki biograficzne z symbolami. Interesuje go przekraczanie barier, jakie wyznaczają ciało, kultura i mechanizmy społecznego funkcjonowania.

Agata Kus jest przede wszystkim malarką, choć pracuje także z medium wideo. Maluje przede wszystkim ludzi. Charakterystyczna dla jej obrazów jest równoczesna wielość narracji spojona w jedną kompozycję, ich nieoczywistość i dwuznaczność. Stosuje gry formalne, takie jak malarskie kolaże, pseudowycinanki, wklejki, zamazywania i destrukcje. Mieszkająca i pracująca w Gdańsku Honorata Martin jest artystką multimedialną, malarką i performerką. Znana z radykalizmu swoich akcji, poszukiwania granic wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Bada sytuacje ekstremalne, silne emocje, jakie towarzyszą pokonywaniu własnych lęków.

Łukasz Surowiec to artysta interdyscyplinarny oraz autor akcji społecznych. Interesują go zagadnienia polityczne, historyczne, relacje międzyludzkie, ale także ciało i jego granice. Uprawia sztukę społecznie zaangażowana – pracuje wśród ludzi zepchniętych na margines, inicjuje procesy, które unaoczniają często najbardziej niewygodne problemy.

Kuratorką tegorocznej wystawy jest Dorota Monkiewicz – wieloletnia kustoszka sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, twórczyni koncepcji i dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław (do 2016), obecnie związana z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Laureatów poznamy 26 października.

Spojrzenia 2017. Nagroda Deutsche Bank
Artyści: Ewa Axelrad, Przemek Branas, Agata Kus, Honorata Martin, Łukasz Surowiec
Organizatorzy: Deutsche Bank Polska S.A., Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Kuratorka: Dorota Monkiewicz; Współpraca: Maria Świerżewska
Od 8 września do 12 listopada 2017 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Dodaj komentarz