Prawa człowieka dla kobiet

13 września do księgarń trafi książka amerykańskiej eseistki i działaczki feministycznej Rebeki Solnit Mężczyźni objaśniają mi świat. Autorka opowiada o różnych formach agresji wobec kobiet – od pozornie niewinnych protekcjonalnych uwag po brutalną przemoc psychiczną i fizyczną.

Rebecca Solnit, „Mężczyźni objaśniają mi świat” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rebecca Solnit, „Mężczyźni objaśniają mi świat” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Niektórzy mężczyźni lubią objaśniać kobietom nawet to, czego sami nie wiedzą, a na czym one dobrze się znają. Amerykańska intelektualistka, Rebecca Solnit, doświadczyła tego na własnej skórze, a potem ze zdziwieniem odkryła, jak daleko zaprowadziła ją refleksja na temat tego zdarzenia. W książce opowiada o różnych formach agresji wobec kobiet – od pozornie niewinnych protekcjonalnych uwag po brutalną przemoc psychiczną i fizyczną. „Tresuje się nas w wątpieniu we własne siły i w samoograniczaniu się, pozwalając zarazem mężczyznom ćwiczyć się w niczym nieuzasadnionej nadmiernej pewności siebie” – pisze Solnit.

Autorka podaje statystyki (w Stanach Zjednoczonych co sześć minut zgłaszany jest gwałt, co piąta żyjąca Amerykanka została zgwałcona) i przywołuje pojedyncze zdarzenia (np. sprawę Dominique’a Strauss-Kahna). Pisze o kulturze gwałtu i powszechnym niedostrzeganiu źródeł przemocy. Co musi się zmienić, żeby kobiety zyskały wreszcie w pełni prawa człowieka? W błyskotliwych esejach Solnit podsuwa więcej niż jedną odpowiedź.

Rebecca Solnit jest amerykańską eseistką, historyczką i działaczką feministyczną. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach, m.in. w „Harper’s Magazine” i w „Guardianie”.

Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat
Premiera: 13 września 2017 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz