Obrazy-opowieści Jarosława Modzelewskiego

Każdy obraz Jarosława Modzelewskiego to opowieść. Pojedyncze drzewo, dom nad rzeką, chłopiec na tarasie, pies i człowiek na spacerze, kominy elektrociepłowni – każdy jest efektem celnego i niepowtarzalnego ujrzenia motywu, czasem pochodzącego z katalogu najbardziej banalnych rekwizytów. 15 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie będzie można przyjrzeć się takim właśnie dziełom.

Jarosław Modzelewski, „Porządki”, 60x80, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski, „Porządki”, 60x80, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego niż oko malarza oglądającego świat i jego umiejętność dostrzegania. A jednak Modzelewski robi to w sposób szczególny: nieustanne przygląda się otaczającemu światu, a jego malarstwo całkowicie karmi się obserwacjami. Zapytany, skąd się obraz pojawia, odpowiada, że tego nigdy do końca nie wiadomo. „Zazwyczaj czekam na to, co uda się wypatrzeć”. Modzelewski wciąż znajduje wokół siebie „mnóstwo powodów do malowania”.

Każdy obraz to opowieść dodatkowo wsparta oddającym kontekst tytułem, choć tak naprawdę jego obrazy nigdy nie są do końca „literaturą”. Decyduje warsztat malarski, wybór samej techniki tworzenia obrazu: pewien rodzaj deformacji motywu, dominacja jakiegoś koloru, spłaszczanie tła, zacieranie szczegółów. Autor dąży do stworzenia sytuacji metaforycznej, symbolicznej. W obrazach Modzelewskiego obecne jest wyciszenie i uporządkowanie, pod których warstwą kryje się silny ładunek emocji.

Jarosław Modzelewski – twórca malarskich opowieści – urodził się w 1955 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Jego pierwszym nauczycielem, jeszcze przed podjęciem studiów, był warszawski malarz Janusz Petrykowski, który swoją osobowością wywarł duże wrażenie na młodym adepcie sztuki. Późniejsze fascynacje malarstwem lat 50., Andrzejem Wróblewskim, a także Kazimierzem Malewiczem miały już raczej wpływ na sferę intelektualną malarza. Rozpoczynał od malarstwa abstrakcyjnego, często posługiwał się systemem ideogramów i znaków, następnie zaś motywami szablonowymi. W latach 80. stworzył cykl obrazów w oparciu o ilustrowane podręczniki do nauki języka rosyjskiego. Ich tematem były podstawowe czynności i tak też były zatytułowane: SiedziećStaćMyć się. Wtedy rozpoczęło się u Modzelewskiego zainteresowanie malarstwem figuratywnym, stopniowa kondensacja wypowiedzi malarskiej, i zaczął wypracowywać styl, który z pewnymi modyfikacjami utrzymuje do dziś. Od kompozycji figuralnych przechodzi do konwencji realistycznej, opartej jednak na pewnej surrealistycznej niezwykłości.

Do dziś związany ze swoją macierzystą uczelnią, należy do grona najbardziej wpływowych pedagogów kształcących nowe pokolenia artystów malarzy. Był współzałożycielem znanej w latach 80. „Gruppy”, którą tworzył ze swoimi przyjaciółmi malarzami, m.in. Markiem Sobczykiem, Ryszardem Grzybem, Włodzimierzem Pawlakiem. W swoim dorobku ma wiele wystaw „Gruppy” oraz indywidualnych.

Jarosław Modzelewski. Gdzie ja jestem?
Wernisaż: 15 września 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 12 listopada 2017 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz