Jubileuszowa edycja festiwalu Ars Moves w Toruniu

W ramach festiwalu, jak co roku, w przestrzeni miejskiej Torunia będzie można zobaczyć prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie odbędzie się 8 września, natomiast już od początku września będzie można oglądać dzieła prezentowane na citylightach i ekranach LED.

Autor: Alessandro Di Sessa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Alessandro Di Sessa (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Bilbordowe wystawy odbywają się od Teheranu, Mexico City, po Paryż, Los Angeles i Nowy York. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves jest pierwszym i jak na razie jedynym na świecie cyklicznym festiwalem promującym tego rodzaju sztukę.

Na całym świecie bilbordy kojarzą się jednoznacznie z reklamą, tylko nie w Toruniu – przez kilka jesiennych tygodni bilbord staje się w Toruniu antybilbordem. Manifestacją myśli kontestującej konsumpcjonizm, wszelkie formy intelektualnego i duchowego zniewolenia. Anglia ma swojego poruszającego sumienie Banksy’ego, my stymulujący myślenie festiwal Art Moves – pisał o festiwalu Piotr Sarzyński w tygodniku Polityka.

W tym roku na bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną dzieła, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Zaangażowanie i odpowiedzialność. Czy każdy z nas może współtworzyć lepszy świat?” Festiwalowe hasło można traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Czy jesteśmy odpowiedzialni za kształt świata, w którym żyjemy? Czy jesteśmy gotowi, by się zaangażować i wziąć odpowiedzialność za swoje życie i życie wspólnot, w których żyjemy?

Jak zawsze na festiwal składa się część konkursowa oraz prezentacja zaproszonych przez kuratorów artystów. Na bilbordach pokazane zostaną najlepsze prace nadesłane na konkurs. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt autorstwa Alessandro Di Sessa z Włoch i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu.

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves
Otwarcie festiwalu: 8 września 2017 roku, godz. 12.00
Plac Rapackiego w Toruniu

Dodaj komentarz