Przypadek miasto – architektoniczne warsztaty dla dzieci

16 września w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbędą się pierwsze z 12 rodzinnych warsztatów architektonicznych Przypadek miasto. Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat oraz ich rodziców lub opiekunów będą odbywać się co sobotę aż do 9 grudnia.

„Przypadek miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przypadek miasto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy warsztatów – Stowarzyszenie Masław i „Tu było, tu stało” – zabiorą młodych uczestników w podróż w czasie i przestrzeni. Zaczną się od starożytnych piramid, a zakończą rozważaniem przyszłości. Po drodze będzie okazja do zgłębienia amfiteatrów, świątyń i kościołów, średniowiecznych osad i grodów, sprawdzenia jak wyobrażano sobie miasto idealne w różnych epokach i zastanowienia się, czy można zamieszkać w fabryce.

To już trzecia edycja warsztatów i jak co roku przygotowaliśmy zupełnie nowy program.Wiemy, że architektura i otoczenie przyciągają uwagę dzieci. Niestety edukacja estetyczna w polskiej szkole praktycznie nie istnieje. Dzieci, gdy tylko pozwoli im się swobodnie działać i podsunie ciekawe materiały, potrafią zbudować fantastyczne budynki, a nawet zaplanować całe miasto! Na naszych zajęciach uczą się miasta i jego architektury poprzez zabawę. Mogą się także przekonać, jak współcześni architekci czerpią z dawnych form – mówi Patrycja Jastrzębska, inicjatorka cyklu Przypadek miasto.

Trudna problematyka związaną z architekturą, przestrzenią miejską, pejzażem kulturowym, ochroną zabytków czy urbanistyką będzie przedstawiana w formie zabawy – bez trudnej terminologii i dat.

Prezentacja zdjęć, obrazów czy planów to tylko punkt wyjścia do dalszej pracy. Dzieci mają ogromną potrzebę tworzenia, damy im więc taką możliwość. Będziemy rysować, wycinać, kleić i ustawiać własne konstrukcje. Zawsze jest przy tym mnóstwo emocji… szczególnie, gdy rodzice nie mogą się powstrzymać i próbują pomagać – wyjaśnia Aleksandra Pawlak, która poprowadzi pierwsze warsztaty nt. tajemnic piramid z różnych stron świata.

Miejsce warsztatów nie jest przypadkowe.

Bardzo się cieszę, że ugości nas właśnie Służewski Dom Kultury. To nie tylko miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, lecz także świetna, nagradzana architektura. Łączy się w niej przeszłość i przyszłość – a to jest przecież główny motyw tegorocznego cyklu. Poza tym zależy nam na tym, aby nasze warsztaty odbywały się w dobrej, inspirującej przestrzeni. W zeszłym roku była to siedziba Teatru Nowego, a w tym będzie to właśnie SDK. Chcemy aby nasi uczestnicy mieli też okazję poznać ten obiekt oraz jego okolicę. Dlatego na jednym ze spotkań przeprowadzimy spacerową grę miejską, której centralnym punktem będzie właśnie siedziba SDK – wyjaśnia Patrycja Jastrzębska.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat i ich opiekunów.

Przypadek miasto
Od 16 września do 9 grudnia 2017 roku
Stowarzyszenie Masław i „Tu było, tu stało”

Dodaj komentarz